Kultúra

Výstava v bratislavskej Arche je poctou slovenských umelcov Ľ. Štúrovi

Výstava Dielo, pocta a portrét sa nachádza vo výstavnej sieni Archa bratislavského Primaciálneho paláca. Jej podtitul Ľudovít Štúr v slovenskom výtvarnom umení prezrádza, na počesť koho je organizovaná.

Ilustračný obrázok k článku Výstava v bratislavskej Arche je poctou slovenských umelcov Ľ. Štúrovi
Zdroj: Dnes24.sk

Pod záštitou predsedu vlády Roberta Fica a primátora Bratislavy Iva Nesrovnala je usporiadaná v rámci Roka Ľudovíta Štúra a pripravil ju Klub výtvarných umelcov a teoretikov.

„Sú tu viaceré šperky nášho umenia. Napríklad maľby Martina Benku, Štúr na bankovkách, minciach a známkach, vývin jeho portrétnej podoby od Tibora Bártfaya, Jozefa Baláža, Edity Ambrušovej, Ladislava Snopka, Kláry Patakiovej, Jána Kulicha, Mariána Polonského, Stanislava Harangóza či Milana Medúza. Tiež veľkomoravské a slovanské podnety z tvorby Mikuláša Klimčáka a Evy Trizuljakovej. Máme byť na čo pyšní,“ konštatoval na štvrtkovej (5.11.) vernisáži výstavy jej kurátor Ladislav Skrak.

Medzi vzácnosti možno zaradiť aj zväčšenú viedenskú dagerotypickú fotografiu členov slovenskej deputácie k cisárovi Františkovi Jozefovi I. z 20. marca 1849, podľa ktorej sa neskôr tvoril Štúrov portrét, ako aj doteraz málo prezentované portréty Adely Ostrolúckej. Okrem mnohých maliarskych, grafických, kreslených, sochárskych, reliéfnych a iných objektov z rôznych materiálov sú tam fotografie a iné historické dokumenty.

Návštevník spozná kompletnú sadu bankoviek so Štúrom počas rôznych štátnych útvarov, všetky poštové známky, pamätné medaile a iné oficiálne ocenenia s jeho portrétom.

Môže listovať v zviazaných ročníkoch týchto periodík: Slovenskje národňje novini (1845–1848) a Slovenskje pohladi na vedi, umeňja a literaturu (1851). Expozíciu spestruje v sklenených vitrínach mnoho tematických kníh z minulosti aj súčasnosti.

Na výstave, ktorá potrvá do 15. novembra, sa podieľajú Úrad vlády SR, Matica slovenská, Slovenský zväz protifašistických bojovníkov a mesto Bratislava.

Prečítajte si tiež: V Poľskom inštitúte vás potešia hneď dve výstavy významných fotografov

Foto: Ilustračné.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM