Kultúra

Výnimočná výstava v Bratislave: Pri prevoze vzácnych klenotov Inkov asistovala polícia

Svetová výstava Poklad Inkov bude otvorená už onedlho na Bratislavskom hrade.

Ilustračný obrázok k článku Výnimočná výstava v Bratislave: Pri prevoze vzácnych klenotov Inkov asistovala polícia
6
Galéria
Zdroj: SNM

Viac ako dvetisíc rokov staré korunovačné klenoty z Peru dorazili do Bratislavy za prísnych bezpečnostných opatrení, v sprievode policajných áut a ochranky. Na výstave sa pracuje niekoľko dní a už 24. júna privíta svojich prvých návštevníkov.

Unikátna expozícia

Originálne zlaté exponáty, ktorých sa boja dotknúť aj samotní Peruánci, si môžete pozrieť na Bratislavskom hrade počas výstavy Poklad Inkov.

Unikátna expozícia predstaví viac ako sto originálnych zlatých exponátov pochádzajúcich z obdobia dávnych civilizácií Južnej Ameriky. Preprava samotných exponátov bola veľmi náročná, musia sa splniť klimatické a mnohé bezpečnostné podmienky.

Výstava Poklad Inkov mapuje dávnu civilizáciu Inkov a predstaví stovky originálnych zlatých predmetov. Môžete sa tešiť na korunovačné klenoty, pohrebné masky, zbrane, rôzne nádoby a šperky.

Medzi najcennejšie exponáty patrí veľká posmrtná zlatá maska ozdobená smaragdami symbolizujúca nesmrteľnosť. Táto maska váži takmer 2 kg a okrem ceny samotného zlata má nesmiernu duchovnú hodnotu. Na výstave uvidíte päť historických korún dávnych vládcov, zlaté ruky v nadživotnej veľkosti a ďalšiu unikátnu hrobovú výbavu.

Okrem toho budú mať návštevníci výstavy možnosť vidieť veľké množstvo rituálnych predmetov, ako sú obetné nože, poháre, či obrovské náhrdelníky, ktoré nosili kňazi počas obradov. Exponáty boli do Európy zapožičané s poverením peruánskej vlády a pod záštitou samotného prezidenta.

Model bájneho mesta

Tešiť sa môžete aj na zaujímavé inštalácie. Na hrade bude vystavený veľký model bájneho mesta Machu Picchu, zlatý trón samotného vládcu Inkov alebo kópia Slnečnej brány od jazera Titicaca. Nebude chýbať 3D zóna s virtuálnou realitou, kde sa návštevníci po ríši Inkov „prejdú“.

Pre deti je pripravený Detský chodník, na ktorom budú plniť rôzne úlohy a na konci nájdu svoj poklad. Pre študentov budú pripravené pracovné listy a vedomostný kvíz s témami nielen o zlatom poklade, ale aj o histórii celého amerického kontinentu.

Na výstave spolupracuje SNM – Historické múzeum a české Národní muzeum. Usporiadateľ výstavy je spoločnosť JVS, ktorá priniesla do Bratislavy svetové výstavy ako Cosmos Discovery, Titanic, či Tutanchamon.

od 24. 6. 2020 do 15. 10. 2020 / Bratislavský hrad / vstupné a otváracie hodiny TU

Zdroj: Facebook
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM