Kultúra

Výlet do minulosti plný zážitkov: V Rusovciach sa bude opäť cestovať do čias Rímskej ríše

Podujatie obohatí aj virtuálna cyklocesta po rímskych pamiatkach na trase Bratislava, Devín, Hainburg, Bad Deutsch Altenburg, Petronell Carnuntum, Edelstal, Kittsee.

Ilustračný obrázok k článku Výlet do minulosti plný zážitkov: V Rusovciach sa bude opäť cestovať do čias Rímskej ríše
4
Galéria
Zdroj: TASR/Michal Svítok

V Rusovciach sa v sobotu (12. 9.) návštevníci opäť vrátia o niekoľko storočí do minulosti. Konať sa tam bude totiž 23. ročník medzinárodného historického podujatia Rímske hry – Limes Day 2020. Podujatie sa však pre tohtoročnú situáciu súvisiacu s novým koronavírusom a pre opatrenia z toho vyplývajúce vráti do komornej atmosféry Múzea Antická Gerulata Rusovce.

Veľké rímske pátranie

Dramaturgia programu je postavená na umeleckých obrazoch o fungovaní a obyvateľoch Gerulaty. Prispieť k tomu má aj program Mysteriózne prechádzky po Gerulate. „Kamene z lapidária vyzradia myšlienky navždy zapísané, často len ich fragmenty, o starovekom myslení ľudí, o ich úcte k božstvám na zachovaných kamenných pamiatkach – stélach a votívnych oltároch,“ približuje Beáta Husová, vedúca oddelenia komunikácie Múzea mesta Bratislavy (MMB).

Novinkou bude veľké pátranie detí s legionárom Avitom, ktorý reálne žil v Gerulate v 2. storočí nášho letopoču. Pátranie nesie názov Gerulata ukrýva poklad a deti sa počas neho hravou formou dozvedia tie najpodstatnejšie veci nielen o Gerulate, ale aj celej Rímskej ríši. Pripravené sú tri vstupy, a to o 11.00, 14.00 a 16.00 hod., v jednej skupine bude môcť byť maximálne 20 detí. Chýbať nebude ani Rímska škôlka.

Virtuálna cyklocesta

Podujatie, ktoré sa začína o 10.00 a potrvá do 20.00 hod., obohatí aj virtuálna cyklocesta po rímskych pamiatkach na trase Bratislava, Devín, Hainburg, Bad Deutsch Altenburg, Petronell Carnuntum, Edelstal, Kittsee s konečnou zastávkou v Rusovciach Gerulate. Diváci sa prostredníctvom nej dozvedia zaujímavosti o rímskej hranici Limes Romanus na Dunaji v rámci cezhraničnej cyklotúry, ktorá sa však tentoraz z dôvodov pandémie nemôže uskutočniť so zvyčajnou účasťou cyklistov.

Zdroj: TASR

Tento článok nie je možné komentovať.

Rýchle správy

Najčítanejšie