ESL Správy Samospráva

Vyhlásenie starostov: Samosprávy robia prácu armády, zabezpečujú zdravotníkov + VIDEO

Starostovia mestských častí Bratislavy vydali vyhlásenie, v ktorom poukazujú na chaos okolo prípravy testovania.

Zdroj: TASR/Martina Kriková

Počas posledných dvoch týždňov všetkých 17 mestských častí Bratislavy vynaložilo všetky svoje dostupné ľudské aj materiálne zdroje, aby zabezpečili úspešný priebeh vládou nariadeného plošného testovania. Napriek prakticky denne sa meniacim informáciám, mestské časti v súlade s pokynmi Ozbrojených síl SR zriadili 401 odberových mi­est.

Zabezpečili tiež viac ako 1600 administra­tívnych pracovníkov a dobrovoľníkov. Na ich pleciach zostalo aj materiálne vybavenie odberových miest, vrátane stanov, unimobuniek, stravovania, hygienických zariadení, ochranných pomôcok či distribúcie testovacích setov. Uvádzajú zástupcovia samospráv vo svojom vyhlásení.

Chýbajú zdravotníci

„Nakoľko samotné výtery môže vykonávať iba zdravotnícky personál, ktorý je mimoriadne vyťažený v nemocniciach a zdravotníckych zariadeniach, mestské časti v snahe zabezpečiť funkčnosť každého odberného miesta počas oboch víkendových dní, priebežne realizovali aj priamy nábor zdravotníkov,“ píšu starostky a starostovia.

Dodávajú, že tak urobili napriek tomu, že toto bola v prvom rade úloha Ozbrojených síl Slovenskej republiky. Zdravotníkov je stále málo a tak prosia, aby sa stále záujemcovia hlásili.

„V rámci najväčšej logistickej operácie v histórii Slovenska, ktorej realizácia bola z veľkej časti prenesená na samosprávy, je spoločným cieľom mestských častí a mesta Bratislava umožniť čo najväčšiemu počtu obyvateľov úspešne sa otestovať,“ vyhlasujú.

Očakávajte nápor

Predstavitelia samosprávy očakávajú, že v Bratislave sa budú tvoriť rady. Otestovať sa tu pravdepodobne dajú aj tisícky ľudí, ktorí tu nemajú trvalý pobyt. Je možné, že prídu aj obyvatelia prihraničných obcí v Rakúsku a Maďarsku.

„Prijaté pravidlá testovania nám neumožnia odhadnúť, koľko ľudí sa v našom meste bude chcieť otestovať. Nesmierne dôležité bude preto sledovať operatívne pokyny z odberových miest, mestských častí a mesta Bratislava a riadiť sa nimi. Iba tak dokážeme čo najefektívnejšie využiť všetky dostupné testovacie kapacity,“ píšu starostovia vo vyhlásení.

Aj kraj pomôže s testovaním

Bratislavský samosprávny kraj (BSK) pomôže s víkendovým celoplošným testovaním na ochorenie COVID-19. V areáli Úradu BSK na Sabinovskej ulici vytvoril certifikované testovacie miesto, ktoré v piatok využíva na otestovanie zamestnancov úradu, počas soboty (31. 10.) a nedele (1. 11.) bude k dispozícii záujemcom z celej Bratislavy, nielen obyvateľom mestskej časti Ružinov.

„Ako niektorí iní veľkí zamestnávatelia sme využili možnosť začať testovať už v piatok. Pre nás je to aj dobrý test na ostrú prevádzku zajtra a pozajtra, dnes vychytáme chyby,“ uviedol v piatok na brífingu predseda BSK Juraj Droba s tým, že mnohí z otestovaných zamestnancov úradu budú počas najbližších dvoch dní pomáhať v prvej línii aj na ďalších stanovištiach.

Zdôraznil, že najviac sa samosprávy stretávajú s nedostatkom zdravotníckeho personálu. „Je naozaj stále ešte vysoký a dúfam, že zubári a zamestnanci zubných ambulancií tomu trochu pomôžu,“ skonštatoval Droba. Ako doplnil, zdravotníkov dostali pridelených priamo z regionálneho úradu, niektorých kraj požiadal, či by im nepomohli.

Šéf BSK tiež opätovne poznamenal, že starostovia „dostali nakladačku“, keď bola väčšina úloh hodená na nich. Štát síce do istej miery pomáha, mnohí starostovia však podľa neho nevedeli, ako veci zorganizovať, preto sa obracali aj na Bratislavský kraj.

„Snažili sme sa im vyjsť v ústrety, poradiť, tam, kde bolo potrebné dodať nejaké ochranné pomôcky, tak zo zásob kraja sme aspoň o to málo, čo máme, sa podelili a dali mestským častiam a obciam,“ povedal Droba, ktorý bude počas víkendu sám robiť dobrovoľníka a ako technický personál s okuliarmi a rúškom bude usmerňovať ľudí a podávať základné informácie a inštrukcie.

Bratislavské mestské časti urobili všetko preto, aby sa mohlo otestovať čo najviac obyvateľov Počas posledných dvoch...

Posted by Matúš Vallo má rád Bratislavu on Friday, October 30, 2020
Celoplošné testovanie v Bratislave
5
Galéria
Zdroj: TASR/Martin Baumann
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM