Ľuba Lesná Kultúra

Všestranný Hevier, alebo HEVI(er) IS NOT HEAVY

Daniel Hevier je naozaj všestranný umelec. Nielenže patrí k tomu najlepšiemu, čo slovenská poézia a próza má, ale aj maľuje. Malá scéna STU v Bratislave dokonca chystá výstavu jeho obrazov.

Ilustračný obrázok k článku Všestranný Hevier, alebo HEVI(er) IS NOT HEAVY
Foto: Ľuba Lesná / Zdroj: Dnes24.sk

Kurátorka výstavy Barbara Brathová sa pre náš portál vyjadrila, že otvárať výstavu takému univerzálnemu umelcovi, ako je Hevier, má svoju výhodu aj nevýhodu.

„Výhoda je v tom, že ho takmer každý pozná a vlastne ho nejako zvlášť tým pádom ani predstavovať netreba,“ podčiarkla a dodala: „Nevýhoda ale je, že keď chcete obsiahnuť jeho tvorbu komplexne , tento čin predpokladá dôsledný výber, lebo je toho veľa.“

Multiumelec

Daniel Hevier je autorom poézie, prózy, esejí a básní pre deti, rozprávok, prekladov, autorských antológií pre dospelých i pre deti, textov piesní, divadelných a rozhlasových hier, libriet, muzikálov, filmových a televíznych scenárov. Okrem toho sa venuje výtvarnému umeniu, interpretácii vlastných piesní a autorskému divadlu. Je aj priekopníkom tvorivého písania na Slovensku, vedie početné workshopy a e-learningové tvorivé písanie on line.

Maľuje sedemnásť rokov

Výtvarnou tvorbou zaoberá približne od roku 1997. „Prešiel cestou prapočiatku nástennej maľby, zámerného naivizmu, abstrakcie, expresionizmu, kubizmu i surrealizmu, fragmentmi jednotlivých variant moderného umenia, ktoré sa ho vizualitou vnútorne dotkli a vyústili do jeho osobitej improvizovanej výtvarnej estetiky,“ charakterizovala jeho tvorbu Brathová.

Kolekciu jeho rôznorodých obrazov si môžete pozrieť na vernisáži výstavy 23. septembra o 18.00 v pri­estoroch divadla Malá scéna STU. „Autor tam predvedie aj zaujímavú hudobno-výtvarnú performance,“ povedala Brathová.

Súčasťou vernisáže bude aj prezentácia jeho knihy Vnútrozem. Výstava potrvá do 20. októbra.

Hevi (ier) is not heavy
2
Galéria
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM