Adriana Banásová Rôzne

Vrtuľníky, hasiči a tanky na brehu Dunaja! Aj taký je dnešný MDD vďaka bezpečnostným zložkám SR

Ak ste dnes počas sobotňajšej prechádzky s deťmi náhodou „zablúdili“ na Tyršovo nábrežie z kadiaľ bolo počuť hudbu, výstrely či detský krik, nedivte sa. Koná sa tam Deň bezpečnostných zložiek SR, ktorý spoločne organizujú ministerstvo vnútra a obrany.

Ilustračný obrázok k článku Vrtuľníky, hasiči a tanky na brehu Dunaja! Aj taký je dnešný MDD vďaka bezpečnostným zložkám SR
Foto: Adriana Banásová / Zdroj: Dnes24.sk

Pri príležitosti Dňa detí sa obe uvádzané ministerstvá rozhodli usporiadať na brehu Dunaja podujatie, pri ktorom vám miestami tuhla krv v žilách. Ukážky bojových umení, zneškodňovanie bomby či zadržanie páchateľa policajnými psami určite dvihli adrenalín v nejednom detskom telíčku. Hlavným zámerom bol však priniesť deťom neopakovateľný zážitok, a nie len im.

Program na prasknutie

Od 10-tej hodiny bol program plne nabitý. Návštevníci si mohli pozrieť program čestnej stráže, ukážku zásahu na vozidlo s páchateľmi, alebo sa posadiť do niektorého z vozidiel armády či hasičov. Nechýbala ani scéna s policajnými psami, ktoré zadržali páchateľa.

„Náš policajný pes Harry zadržal páchateľa pri úteku či páchateľa, ktorý sa snažil ujsť na bicykli,“ informoval príslušník Policajného zboru SR.

O malú chvíľu začali ľudia dvíhať hlavy smerom k oblohe. Niet sa čomu diviť- ľudia spozorovali prílet vrtuľníkov Ministerstva obrany a následný zoskok výsadkárov, ktorý niesli aj vlajku SR.

Hasičské autá a ťažká technika

K videniu bolo všeličo, no malých chlapcov asi najviac fascinovali stroje armády a hasičské autá.

„Pripravili sme si z Úradu hlavného lekára odborové vozidlo, ktoré slúži na odber biologického materiálu v možných miestach nasadenia. V reáli to funguje tak, že vojaci sa oblečú do skafandrov, nasadia dýchacie prístroje a idú do zamoreného priestoru, kde odoberú vzorky, ktoré sú následne potvrdzované v kamennom laboratóriu,“ vysvetľoval Major Kovalčin.

Dievčatá si zase skúšali hasičské prilby a striekanie z hadice. Veliteľ Hasičského a záchranného útvaru v Bratislave Marián Bugar nám prezradil, že množstvo detí by sa chcelo stať v budúcnosti hasičmi. „Deti a aj dospelých zaujíma všetko, čo sa týka hasičov. Mali možnosť si všetko vyskúšať, chytiť do rúk, sadnúť do hasičskej techniky. Pri výškovej technike mali možnosť sa na chvíľku dostať do koša a zdvihnúť sa plošinou do výšky, či vyskúšať si striekať s hadicou,“ povedal.

Pre deti bol pripravený aj simulátor stíhačky Gripen,

Radosť na oboch stranách

Radosť z podujatia neprejavovali iba deti, ale aj obaja ministri. „Teším sa z toho, že tejto akcii praje aj počasie, a samozrejme sa teším aj z toho, koľko sem prišlo ľudí,“ prezradil minister obrany Martin Glváč.

Šéfovia oboch rezortov tvrdia, že ide o akciu, ktorá potvrdzuje, ako dokážu navzájom ministerstvá spolupracovať. „Tým všetkým, čo tu robíme, chceme ukázať aj to, že naša polícia, hasiči i armáda sú na úrovni, za ktorú sa naozaj nemusíme hanbiť,“ povedal minister vnútra Robert Kaliňák.

„Je to naša snaha prispieť k sviatku MDD, snaha, aby sa deti mohli zoznámiť s vecami, ktoré bežne nevidia, aby si na vlastnej koži mohli vyskúšať činnosti, ako sú napríklad branie odtlačkov či analýza chemických vzoriek, a popritom sa aj zabavili,“ dodal.

Veľký záujem o jednotlivé ukážky prejavila najmä mužská časť populácie, ktorá sa pýtala na parametre strojov či funkciu. „K nášmu vozidlu prichádzajú dospelí najčastejšie s otázkou, či sme chemici. Neodoberáme chemické vzorky, ale biologické. Zaujímajú ich parametre vozidla a na čo sa ktoré prístroje používajú,“ prezradil Major Kovalčin.

Podujatie sprevádzal moderátorským slovom Michal Hudák, na pódiu sa predstavili aj tanečníci zo Street Dance Academy, za zvukov Vojenskej hudby.

Program vyvrcholí dnešným večerným koncertom českej skupiny Olympic.

Prečítajte si tiež: Dopravný podnik poteší tých najmenších: Na Deň detí chystá špeciálnu okružnú jazdu

Prečítajte si tiež: Kam s deťmi na Deň detí? Prinášame prehľad aktivít nielen v Bratislave

Deň bezpečnostných zložiek SR
18
Galéria
Foto: Adriana Banásová / Zdroj: Dnes24.sk
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM