Voľby sa môžu konať: Skúšky na spracovanie dát boli úspešné

V poradí druhú skúšku spracovania výsledkov hlasovania v novembrových voľbách do orgánov samosprávy obcí zrealizoval podľa schváleného projektu Štatistický úrad SR (ŠÚ SR). Skúška podľa informácií, ktoré poskytol hovorca ŠÚ SR Marián Jánošík, prebehla úspešne.

Ľuba Lesná
Ilustračný obrázok k článku Voľby sa môžu konať: Skúšky na spracovanie dát boli úspešné
Zdroj: TASR

Na skúške sa aktívne zúčastnilo 553 zamestnancov krajských pracovísk a ústredia ŠÚ SR pri nasadení 258 počítačov. Podľa slov hovorcu bola zrealizovaná úspešne a v súlade so stanoveným harmonogramom.

Na rozdiel od prvej skúšky, ktorá sa uskutočnila 17. októbra, bola podľa neho táto užšie zameraná na spracovanie výsledkov hlasovania v mestách a mestských častiach, kde ŠÚ SR vytvára odborné sumarizačné útvary mestských volebných komisií (MVK).

„Cieľom skúšky bolo aj komplexné preverenie pracovných postupov a pripravenosti sumarizačných útvarov,“ povedal Jánošík.

Ďalej vysvetlil, že je naplánovaná ešte jedna skúška spracovania výsledkov hlasovania, ktorá sa uskutoční v novembri.

Na spracovanie výsledkov volieb do orgánov samosprávy obcí sa použije Integrovaný volebný informačný systém (IVIS), ktorý bol úspešne aplikovaný pri spracovaní volieb do orgánov samosprávnych krajov, pri voľbe prezidenta SR a pri voľbách do Európskeho parlamentu.

IVIS je univerzálny pre všetky typy volieb a referend a poskytuje komplexné elektronické služby na prípravu, zber a spracovanie výsledkov, ako aj prezentáciu priebežných a definitívnych výsledkov.

Zdroj: TASR

Odporúčame