Webnoviny - Rôzne

Vojakov v kauze stratených USB kľúčov potrestali

Kauza úniku citlivých informácií z Ozbrojených síl na troch stratených USB kľúčoch sa skončila tým, že armáda finančne potrestala dvoch vojakov, ktorí figurovali v dvoch z troch prípadov.

„V prípade straty druhého a tretieho USB boli potrestaní dvaja profesionálni vojaci v zmysle zákona o štátnej službe profesionálnych vojakov Ozbrojených síl Slovenskej republiky znížením služobného platu,“ uviedol hovorca ministerstva obrany Richard Šümeghy. Ministerstvo nekonkretizovalo, o akú čiastku vojakom plat znížili. Uviedli však paragraf, podľa ktorého postupovali – ten umožňuje zníženie služobného platu najdlhšie na tri mesiace o maximálne 15 percent z posledného priznaného služobného platu. Ministerstvo upozornilo, že prípad tretieho USB kľúča nemá žiadny súvis s predošlými prípadmi z roku 2009.

Vyšetrovanie záležitosti straty prvého USB kľúča, ktorý mal byť nájdený v júni minulého roka, bolo ukončené na základe záväzného pokynu prokurátora Vojenskej obvodnej prokuratúry Bratislava zastavením trestného stíhania. „Z dôvodu, že je nepochybné, že sa nestal skutok, pre ktorý sa vedie trestné stíhanie,“ konštatuje sa v zdôvodnení. Podľa ministerstva obrany v tomto prípade nie je možné špecifikovať okruh ľudí zodpovedných za tieto úniky.

Dva prípady stratených USB kľúčov sú z minulého roka, jeden zo začiatku tohto roka. Prvý sa našiel na hlavnom námestí vo Vrbovom neďaleko Piešťan. Uniknutými informáciami sú podľa SME interné údaje o sto vojenských policajtoch, ktorí majú riešiť priestupky svojich kolegov, niektorí aj chrániť ostatných vojakov v Afganistane. Na kľúči sa nachádzajú rozsiahle elektronické spisy a údaje osobného charakteru ako sú adresy či rodné čísla. Pochádzajú z Útvaru vojenskej polície v Bratislave a týkajú sa vojenských policajtov od roku 2006. Podľa informácií SME z prostredia ministerstva obrany niektorí z týchto ľudí už odišli z útvaru a sú teraz medzi vyše tridsiatimi slovenskými vojakmi, ktorí strážia vstup do vojenského tábora v Afganistane. Preto predstavuje únik informácií bezpečnostné riziko.

Druhý kľúč našla počas prechádzky rodina na poľnej ceste v okolí Trenčína. Na tomto kľúči boli údaje o činnosti vojenskej polície. Taktiež sa tam nachádzal vyplnený dotazník na previerku jedného z vojenských policajtov so všetkými údajmi týkajúcimi sa jeho osoby a správy o trestnej činnosti v armáde. Informácie pochádzajú z roku 2008 a prvého štvrťroka nasledujúceho roka. Tretí kľúč objavili na autobusovej zastávke, údajne boli na ňom aj údaje o majetkových pomeroch vojakov.

SITA

Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM