Rôzne

Vodiči, poznáte záchranársku uličku? Jej vytvorením zvýšime šance na prežitie iných

Dôležité je, že záchrannú uličku vytvárame nielen počas jazdy, kedy za sebou počujeme zvukový signál záchranárskych vozidiel ale ihneď, ako sa ku kolóne blížime.

Zdroj: Facebook

Krajský dopravný inšpektorát v Bratislave upozorňuje vodičov na to, ako sa správať pri neželaných udalostiach v cestnej premávke, ku ktorým dochádza na diaľniciach pri vstupe a výstupe z Bratislavy.

Záchranárska ulička

Tie majú neraz za následok vznik niekoľko kilometrových kolón, cez ktoré sa potrebujú dostať záchranné zložky. V situácii, kedy rozhodujú sekundy, je nevyhnutné, aby sa záchranné zložky na miesto dopravnej nehody dostali čo najskôr.

Prechod záchranárskych zložiek, ako aj zložiek, ktoré budú odstraňovať následky nehody, umožníte vytvorením tzv. núdzovej – záchranárskej uličky v strede medzi dvoma jazdnými pruhmi. V úsekoch s viac ako dvomi jazdnými pruhmi je uličku potrebné vytvoriť medzi ľavým jazdným pruhom a k nemu priliehajúcim jazdným pruhom.

Dôležité je, že záchrannú uličku vytvárame nielen počas jazdy, kedy za sebou počujeme zvukový signál záchranárskych vozidiel ale ihneď, ako sa ku kolóne blížime, to znamená pred tým, ako s vozidlom úplne zastavíme. Zároveň je potrebné si uvedomiť, že po prechode napríklad vozidla rýchlej zdravotnej pomoci, môže nasledovať prechod hasičov, policajtov, prípadne odťahovej služby. Preto po prechode záchranárskych zložiek sa nevraciame hneď späť do jazdných pruhov.

Vodiči pamätajte, že každý z nás sa môže ocitnúť v situácii, kedy pomoc bude potrebovať čo najskôr. Včasným vytvorením záchrannej uličky zvýšime šance na prežitie tých, ktorí by sa pri nehode ťažko zranili a včasným odstránením následkov nehody sa zároveň skráti čas sprejazdnenia diaľnice.

Ak chcete dostávať pravidelný prísun čerstvých správ z Bratislavy a okolia, sledujte nás na Facebooku, Instagrame a Twitteri.

Zdroj: bratislava.dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie