Rôzne

Vo Wolfstale nechystajú žiadne bezpečnostné opatrenia. Ako sa na novú ubytovňu pre migrantov pozerajú Slováci, žijúci v pohraničí?

Starosta Wolfsthalu Gerhard Schödinger nežiada nové bezpečnostné opatrenia, ktoré by súviseli s príchodom migrantov do ubytovne na rakúsko-slovenskej hranici v Bergu.

Ilustračný obrázok k článku Vo Wolfstale nechystajú žiadne bezpečnostné opatrenia. Ako sa na novú ubytovňu pre migrantov pozerajú Slováci, žijúci v pohraničí?
Foto: Tomáš Stupavský / Zdroj: Dnes24.sk

„Ide predovšetkým o obec Berg, ale ani obyvatelia Bergu a takisto ani obyvatelia Wolfsthalu nemajú strach. Napokon my v obci už máme utečencov,“ spresnil starosta Wolfsthalu.

Podľa Schödingera nová populácia je užitočná. „Ide o utečencov, nie zločincov, ktorí nepotrebujú žiadne bezpečnostné opatrenia. Treba si uvedomiť, že sú to predovšetkým ľudia, ktorí museli ujsť pred vojnou,“ dodal Schödinger.

Wolfsthal je od rakúsko-slovenskej hranice vzdialený len tri kilometre, k ubytovni je to bližšie ako obec Berg. Dôvod na obavy však nevidí ani nový obyvateľ Wolfsthalu, 35-ročný Stanislav Moško, ktorý pracuje vo Viedni. Trvalý pobyt má vo Wolfsthale, aj keď dom ešte len stavia.

„Bývam zatiaľ s priateľkou v Bratislave, takže chodievam okolo budúcej ubytovne, ale nemám dôvod, prečo by som to mal vnímať ako hrozbu,“ povedal. „Sú to ľudia ako my a potrebujú pomoc, tak prečo sa tomu brániť," dodal.

Len niekoľko metrov od miesta, kde stavajú ubytovacie kontajnery pre 40 až 60 utečencov, vedie medzinárodná cyklistická trasa, ktorá spája Bratislavu s Viedňou. Denne tadiaľ prejdú stovky, cez víkend aj tisíce cyklistov zo Slovenska i z cudziny.

Prečítajte si aj: OBRAZOM: Takto vyrastá utečenecký tábor na slovensko-rakúskej hranici

Marián Slezák z Trnavy, ktorý momentálne býva prechodne v Bratislave, jazdí po tejto trase na bicykli každý deň. Ako povedal, on sa utečencov neobáva. „Ja sa viem s hocikým porozprávať a budem sa rozprávať aj s nimi." Povie im najmä to, ako to funguje tu na Slovensku.

Mladý pár z Podunajských Biskupíc, o tom, že tu budujú ubytovňu pre utečencov, nevedel. „To vážne? No, nie je to nič moc,“ povedala Michaela. „Nechápem, prečo to vôbec dovolia, aby toľké tisíce ľudí prišli do Európy a za nič dostávali peniaze,“ dodala. Jej priateľ Ernest hovorí, že na Slovensku by im bolo horšie, a tak radšej zostanú v Rakúsku. „U nás by sme im nemohli dať 1500 eur mesačne a to oni vedia,“ skonštatoval Ernest.

Ubytovňu pre utečencov v Bergu začali stavať tento pondelok 24.9.). Hotová by mala byť na budúci týždeň s tým, že v nej ubytujú prevažne migrantov, ktorí cestujú samostatne. Len tretina z nich budú matky s deťmi.

Keďže nejde o utečenecký tábor, ale o ubytovňu, ktorá nie je strážená, budú sa môcť voľne pohybovať.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM