Rôzne

Viete, ako skladovať potraviny v horúčavách?

Bratislavčanov najbližšie dni potrápia tropické teploty. Tie však nedávajú zabrať len nášmu telu, ale i potravinám. Preto by sme pri ich skladovaní a najmä konzumácii mali byť opatrnejší ako obvykle. Ak nechcete stráviť leto s tráviacimi problémami, mali by ste dodržiavať pár zásad.

Ilustračný obrázok k článku Viete, ako skladovať potraviny v horúčavách?
Zdroj: TASR

Meteorológovia zo Slovenského hydrometeorolo­gického ústavu predpovedajú pre Bratislavský kraj na tento týždeň vysoké teploty. Vo štvrtok by sa ortuť teplomera mala vyšplhať až na 35 stupňov Celzia. „Uvedená teplota vzduchu nie je v danej ročnej dobe a oblasti nezvyčajná, ale pravdepodobnosť nadmerného zaťaženia organizmu u niektorých osôb je vysoká,“ varujú odborníci, ktorí na tento deň vydali výstrahu prvého stupňa.

Pozor na to, čo jete

V takýchto horúčavách dochádza v potravinách k premnoženiu mikroorganizmov, ktoré v našom tele po konzumácii môžu spôsobiť riadnu šarapatu. Plesne a mykotoxíny (jedovaté produkty plesní) sa tvoria rýchlejšie, ako v iných ročných obdobiach.

„Počas letných mesiacov môžu byť viac nebezpečné potraviny, ktoré si vyžadujú podmienky chladenia a potraviny v systéme rýchleho občerstvenia,“ varuje Úrad verejného zdravotníctva SR.

Medzi takéto pochutiny patria napríklad cukrárenské výrobky, rôzne majonézové šaláty, mäkké mäsové výrobky (salámy), hydina, vajcia či mliečne výrobky. Pozor by ste si tiež mali dať na zmrzlinu a vyhýbať sa je lepšie akciovým výrobkom.

„V prípade, že potravina, či už zakúpená alebo doma saldovaná javí známky netypickej vône, zmenenej farby, štruktúry, celkového vzhľadu, narušeného obalu – takúto potravinu neodporúčame konzumovať,“ vystríha ÚVZSR.

Skladujte potraviny správne, vyhnete sa ochoreniam

Bolesti brucha, hnačky, zvracanie, kŕče a zvýšená teplota. Aj to sú príznaky, že vaše jedlo mohlo byť kontaminované. Každá potravina má určené podmienky skladovania – teplotu a vlhkosť vzduchu, ktoré by ste rozhodne nemali brať na ľahkú váhu. Preto vždy pozorne sledujte etiketu výrobku. Stačí si osvojiť zopár užitočných rád a leto tak nestrávite na pohotovosti.

Tipy ako správne uskladniť potraviny v chladničke počas horúčav:

  • Kontrolujte správnu teplotu chladničky častejšie a nezabúdajte na správne nastavenie. Teplota na najnižšej polici je dva stupne Celzia, na strednej štyri až päť stupňov Celzia, na vrchnej osem stupňov, v spodnej časti chladničky v zásuvkách desať stupňov a vo dverách až do 15 stupňov Celzia. Ako ďalej informuje partnerský web Zdravie.sk, v lete by mala byť chladnička nastavená na nižšiu teplotu.
  • Chladničku umývajte raz do týždňa, ak nemáte zariadenie so špeciálnym systémom Bacteria Safe
  • Častejšie kontrolujte potraviny po dátume spotreby
  • Zeleninu a ovocie umiestňujte do spodnej časti, teda do oddelených zásuviek. Ovocie, ktoré potrebuje ešte dozrieť alebo je exotické by nemalo byť v chlade. Ani zelenina ako paradajky či uhorky do chladničky nepatria.
  • Všetky vážené mäsové výrobky ako šunka a iné skladujte v umelých uzatvárateľných nádobách
  • Do chladničky nevkladajte potraviny, ktoré spôsobujú zápach – krájaná cibuľa, rozjedená údená makrela, …
  • Dvere na chladničke nenechávajte otvorené viac ako niekoľko sekúnd

Nezabúdajte že …

Potraviny nie je dôležité len správne skladovať, ale i spracovávať a nakupovať. Všetky pokrmy by ste mali dôkladne tepelne spracovať a dbať na dôsledné umytie a očistenie ovocia a zeleniny.

Nemenej dôležitý je čas medzi prípravou a podávaním chodu. Pripravujte preto jedlo vždy v čo najkratšom čase pred konzumáciou. Tiež by ste nemali skladovať a spracovávať spoločne surové potraviny s predvarenými alebo uvarenými.

Dôležitý je tiež samotný nákup. Vyhnite sa akciovým výrobkom a nakúpené potraviny nenechávajte ležať v aute.

Čítajte tiež: Sloboda zvierat radí: Horúčavy netrápia len nás, ale aj našich štvornohých miláčikov. Viete, na čo si dávať pozor?

Rizikové potraviny v lete
5
Galéria
Zdroj: unsplash.com
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM