Tomáš Stupavský Rôzne

Videodokument „Čo v sebe ukrýva Bratislava“: Nad Dómom svätého Martina vyčnieva veža, ktorá prevyšuje všetky ostatné v meste

Dóm svätého Martina, kto by ho nepoznal? Ale vedeli ste o tom, že nad katedrálou vyčnieva veža vysoká 85 metrov, ktorá ukrýva pozlátenú korunu alebo šesť mohutných zvonov? Pozrite si druhý diel nášho dokumentárneho seriálu s názvom, ktorý vám poodhalí útroby jednej z dominánt Bratislavy.

Ilustračný obrázok k článku Videodokument „Čo v sebe ukrýva Bratislava“: Nad Dómom svätého Martina vyčnieva veža, ktorá prevyšuje všetky ostatné v meste
Foto: Adriana Banásová / Zdroj: Dnes24.sk

Túto historickú pamiatku Bratislavy pozná celé Slovensko, ba určite aj veľká časť Európy. Reč je katedrále Dómu svätého Martina.

Kostol začali stavať v roku 1221 na základe povolenia pápeža Honória III. V tom čase sa na mieste súčasného Dómu nachádzal cintorín s viacerými kaplnkami. Jedna z týchto kaplniek bola zasvätená svätému Martinovi a práve ona poslúžila pre základy katedrály.

Kostol sa neskôr stal dôležitým korunovačným miestom. Azda najznámejšou udalosťou bola korunovácia Márie Terézie v roku 1741. Súčasný stav Dómu je z roku 1874.

Významná pamiatka Bratislavy má mnoho zaujímavých častí, no my sme sa rozhodli vám priblížiť prekrásnu vežu katedrály. Do nej sa totiž bežne nedostanete. Na vstup do najvyššej časti Dómu potrebujete povolenie od samotnej cirkvi.

Samotná veža prevyšuje všetky ostatné v hlavnom meste a má výšku 85 metrov. Ak sa chce turista dostať na jej samotný vrchol, musí zdolať až 315 schodov.

Veža sa skladá z helmice, ktorá je prevažne z dreva. Na jej vrchu je umiestnená poduška s pozlátenou korunou, ktorá pripomína korunovácie, ktoré sa kedysi v katedrále vykonávali. Samotná koruna by mala vážiť až 300 kilogramov.

Vo veži je osadených aj šesť zvonov. Najstarším z nich je Wederin, ktorý ako jediný zažil korunovácie. Ostatných 5 zvonov bolo venovaných okolitými štátmi. Všetky nesú jedno motto „Rodím sa s vami, zomieram s vami“.

Viac o Dóme a jeho veži sa už dozviete v našom dokumente umiestneným pod článkom.

Ak ste nevideli prvý diel, kde sme sa venovali mestskému opevneniu Bratislavy, neváhajte si ho pozrieť: Videodokument Čo v sebe ukrýva Bratislava: Málo miest na Slovensku má tak zachované mestské hradby ako naša metropola

Kompletný zoznam epizód, ktoré náš seriál obsahuje, nájdete tu.

Veža Dómu sv. Martina
1
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie