Hokej Šport

VIDEO: Tanier z cukrovej trstiny či zálohované poháre z bioplastu. Šampionát je aj ekologický

Majstrovstvá sveta (MS) v ľadovom hokeji majú aj ekologický rozmer. Zelené novinky šampionátu majú totiž učiť zodpovednejšiemu prístupu v nakladaní s odpadmi.

Zdroj: Dnes24.sk

Organizátori už pred majstrovstvami sveta (MS) v ľadovom hokeji avizovali, že budú mať aj ekologický rozmer. Pomôcť tomu má pilotný projekt, ktorý má spájať ľudí nielen pre samotný šport, ale taktiež pre životné prostredie. Zelené novinky šampionátu majú totiž učiť zodpovednejšiemu prístupu v nakladaní s odpadmi.

Športovo, ale ekologicky

„Zodpovedný prístup k životnému prostrediu je pomerne bežnou súčasťou významných športových podujatí v zahraničí. Zahraniční diváci, ktorí dôjdu hlavne zo severských krajín ako Nórsko, Dánsko, Švédsko, sú zvyknutí na separáciu. Verím, že aj diváci zo Slovenska a ďalších krajín, kde to nie je také zaužívané, prídu do projektu,“ uviedol v stredu na brífingu Igor Nemeček, riaditeľ organizačného výboru 2019 IIHF MS v ľadovom hokeji.

Na štadiónoch a fanzónach v Bratislave a v Košiciach bude umiestnených 580 nádob na triedenie odpadu, či už pôjde o papier, sklo alebo plast.

Takto vytriedený odpad následne poputuje na dotriedenie do špecializovaných zariadení. Organizátori tým chcú zároveň vyvrátiť mýtus, že separovať netreba, lebo odpad aj tak skončí v jednej nádobe. Z recyklovateľného materiálu by mali byť taktiež vrecia v jednotlivých nádobách na odpad.

Šampionát má taktiež v praxi ukázať, že fungovať sa dá aj bez zbytočného plastu. Vo fanzónach, bufetoch a gastrozariadeniach, ktoré sú zapojené do projektu, si budú môcť fanúšikovia zakúpiť občerstvenie v biodegradova­teľných obaloch, teda z ekologickejších materiálov. Znamená to, že taniere a misky budú z cukrovej trstiny, príbor a poháre z bioplastu, pričom poháre budú zároveň zálohované.

Zelené kroky do budúcna

„Pri najbližších majstrovstvách máme možnosť byť hrdí nielen na výkon slovenského hokeja. Ale môžeme byť hrdí aj na skutočnosť, že sa Slovensko mení na krajinu, kde je zodpovednosť k životnému prostrediu samozrejmosť,“ povedal minister životného prostredia SR László Sólymos (Most-Híd).

Organizátori aj envirorezort veria, že pilotný projekt na Slovensku bude úspešný a že naučí ľudí pristupovať k životnému prostrediu zodpovednejšie.

„Chceme ľudí priviesť k separovaniu a k používaniu takých materiálov, ktoré sú recyklovateľné a ktoré aspoň máličko pomôžu k ekologickejšej planéte, ktorá je zahádzaná strašným množstvom odpadu,“ poznamenal Nemeček.

Ak sa projekt vydarí, podľa šéfa ministerstva životného prostredia by mohli byť podobné „zelené“ kroky a opatrenia aj súčasťou iných športových či kultúrnych podujatí počas celého roka na Slovensku.

Hokejové majstrovstvá budú aj ekologické
8
Galéria
Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie