VIDEO + FOTO: Krajinomaľbu z čias rakúsko-uhorskej monarchie môžete obdivovať v SNG

Maľby a kresby sú zapožičané z 18 múzeí a galérii viacerých krajín aj od súkromných zberateľov. SNG k výstave pripravila aj viaceré sprievodné podujatia.

Zdroj: Dnes24.sk

Stredoeurópsku plenérovú krajinomaľbu predstavuje výstava Z akadémie do prírody. Obrazy z rokov 1860 – 1890 sú z čias rakúsko-uhorskej monarchie. Možno ich spoznať na druhom poschodí Esterházyho paláca Slovenskej národnej galérie (SNG) až do 30. júna.

Podoby krajinomaľby

„Výstava diel z uvedeného obdobia nie je náhodná, pretože 19. storočie je kľúčové pre našu galériu. Máme z neho zbierku umenia a od roku 1981 organizujeme medzinárodné sympózium venované tomuto storočiu, na ktoré chodievajú odborníci z rôznych humanitných disciplín,“ uviedol na štvrtkovej tlačovej konferencii v SNG Roman Musil zo Západočeskej galérie v Plzni. Tam pred niekoľkými týždňami skončila premiéra výstavy Podoby krajinomaľby v strednej Európe 1860 – 1890.

„V našej galérii je zmenená reinštalácia výstavy. Niektoré kresby chýbajú, ale celkove máme viac diel. Navyše sme vyhradili jednu miestnosť pre obrazy Ladislava Mednyánszkeho aj z dôvodu stého výročia od jeho smrti,“ uviedla kurátorka výstavy Katarína Beňová zo SNG.

Sprievodné podujatia

Plenérová krajinomaľba sa stala nositeľkou nových umeleckých tendencií smerujúcich od intímnej a lyrickej krajinomaľby k impresionizmu. Pre autorov ako Tina Blau, Zdenka Braunerová, Václav Brožík, Lajos Deák Ébner, Antonín Chittussi, Eugen Jettel, Géza Mészöly, Mihály Munkácsy, László Paál, Soběslav Hippolyt Pinkas, Rudolf Ribarz, Wilhelm Riedel, Robert Russ, Emil Jakob Schindler, Béla Spányi a ďalších boli dôležitými ich osobné východiská k tvorbe dosiahnuté na výtvarných akadémiách vo Viedni, v Prahe, Mníchove, Düsseldorfe a Paríži.

Expozícia sa začína monumentálnou tabuľkou, kde návštevník vidí zoznam vystavujúcich umelcov a graficky znázornené ich študijné a prezentačné pôsobenie v rokoch 1860 – 1890. Maľby a kresby sú zapožičané z 18 múzeí a galérii viacerých krajín aj od súkromných zberateľov. SNG k výstave pripravila viaceré sprievodné podujatia.

Ak chcete dostávať pravidelný prísun aktualít z Bratislavy a okolia, sledujte nás na Facebooku, Instagrame a Twitteri.

Zdroj: TASR