Rôzne Správy

VIDEO: Dunajbus na trase Šamorín – Bratislava by mohol byť v skúšobnej prevádzke do 2,5 roka

Odhadované príjmy dopravcu by ani v prípade maximálneho využitia kapacít plavidiel nedosiahli úroveň nákladov.

Zdroj: Dnes24.sk

Národný vodný dopravca by mohol byť v skúšobnej prevádzke do dva a pol roka. Skonštatoval to v pondelok po rokovaní Hospodárskej a sociálnej rady SR minister dopravy Árpád Érsek (Most-Híd).

Náklady presiahnu príjmy

„Myslím si, že do dvoch rokov, dva a pol roka by to mohlo byť v skúšobnej prevádzke. Musíme preto zmeniť zákon, lebo bude to doprava aj vo verejnom záujme,“ priblížil šéf rezortu dopravy v súvislosti s národným vodným dopravcom na Dunaji. Predpokladá, že štát po čase na lístky bude musieť niečo doplácať.

Táto forma dopravy zároveň podľa neho môže byť rentabilná, dopredu sa to však dá povedať len ťažko. „Je tu rieka, ktorá nie je využitá. Mala by byť využitá,“ zdôraznil Érsek. Teraz je na to podľa neho veľká príležitosť, keďže Európska únia to podporuje s tým, že by malo ísť o ekologickú formu dopravy.

Splavná vodná cesta na Dunaji by mala byť v rámci tohto projektu využitá primárne na trase Šamorín – Bratislava. Funkciou národného vodného dopravcu by mal byť pritom poverený existujúci podnik. Odhadované príjmy by ani v prípade maximálneho využitia kapacít plavidiel nedosiahli podľa informácie z dielne ministerstva dopravy o príprave podmienok na zriadenie takéhoto dopravcu úroveň nákladov.

Dunaj
14
Galéria
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM