Kultúra

Vianočný koncert v Katedrále sv. Martina prinesie hudobné stvárnenie tajomstva Vianoc

Vianočná hudba interpretovaná v autentickom, monumentálnom sakrálnom priestore ponúka nevšedný, jedinečný umelecký zážitok.

Ilustračný obrázok k článku Vianočný koncert v Katedrále sv. Martina prinesie hudobné stvárnenie tajomstva Vianoc
6
Galéria
Zdroj: Adoremus FB

Po roku opäť prichádzajú umelecké telesá Adoremus a Warchalovci, aby svojím tradičným koncertom priniesli hudobné stvárnenie tajomstva Vianoc. Hosťami programu budú Miroslav Dvorský a Ján Babjak.

Vianočný koncert

Koncert predstavuje Prostonárodnú vianočnú omšu a pastorálne piesne zo zbierky Andreja Kmeťa „Prostonárodné vianočné piesne“ v úprave Dušana Billa pre miešaný zbor a orchester.

Táto vzácna zbierka zostavená Kmeťom v 60. rokoch 19. storočia ako pozoruhodná antológia slovenského vianočného repertoáru ostala dokladom ojedinelého zberateľského činu, ktorý nemá na Slovensku obdobu. Je významným hudobno-literárnym prameňom a právom jej možno pripísať hodnotu národnej kultúrnej pamiatky.

V programe koncertu nebude chýbať ani inštrumentálne dielo, ktoré svojim naturelom zdôrazňuje a sprítomňuje atmosféru Vianoc – známe Concerto grosso g mol č. 8 op. 6 Fatto per notte di Natale / Na Božie narodenie od Arcangela Corelliho.

Návštevníci koncertu sa môžu tešiť aj výberu piesní z vianočného slovenského klenotu – Vianočnej omše Radostná zvesť Jozefa Halmu ako i jeho známej a obľúbenej hymnickej piesni Kráľovná nebies, ktorá bola premiérovaná práve pred 40 rokmi, no stále je aktuáln. Pre svoje posolstvo a melodickosť vždy „chytí“ poslucháča za srdce.

Atmosféra svätej noci

Halmová tvorba bude zastúpená aj jeho skladbou Sancta Maria. Skladba má pôsobivý rytmus, ktorý k latinským slovám Ave Maria padne ako uliaty a má v sebe kus talianskeho temperamentu. Pieseň je komponovaná v štýle romantizmu, avšak hudba je nadčasová. Na koncerte skladby zaznejú v úprave Dušana Billa pre miešaný zbor a orchester.

Príbeh o príchode Kráľa ľudských sŕdc je odetý do pestrých šiat slov, zvykov, malieb a piesni. Dramaturgia Vianočného koncertu ponúka preto pestrú paletu kolied, ktoré nám v obdivuhodnej a rozmanitej podobe po stáročia, na celom svete zvestujú zvesť biblického príbehu Tajomstva Narodenia Ježiša.

Neopakovateľnú atmosféru svätej noci, ktorá vyzýva ľudské duše k stíšeniu a prijatiu večne živej správy o Narodení, obohatí v závere koncertu obľúbená Gruberova Tichá noc.

Vianočná hudba interpretovaná v autentickom, monumentálnom sakrálnom priestore ponúka nevšedný, jedinečný umelecký zážitok a zaiste obohatí prežívanie sviatočného dňa. Účinkujú: Slovenský spevácky zbor Adoremus, Členovia Slovenského komorného orchestra Bohdana Warchala, Miroslav Dvorský/tenor, Ján Babjak/tenor, Dušan Bill/zbormajster, Ewald Danel/dirigent.

26. decembra / 15:00 hod. / Katedrála sv. Martina v Bratislave / 8 eur, lístky kúpite TU

Vianočný koncert v Katedrále sv. Martina
6
Galéria
Zdroj: Adoremus FB
Zdroj: bratislava.dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM