han Rôzne

VEĽKÝ prehľad cien: Už 9 mesiacov idú BYTY dole! Ako sú na tom tie bratislavské?

Pokles cien bytov pokračoval aj v prvom štvrťroku tohto roka. Vo viacerých mestách sa už ceny vrátili na úroveň zo začiatku roku 2022,

Ilustračný obrázok k článku VEĽKÝ prehľad cien: Už 9 mesiacov idú BYTY dole! Ako sú na tom tie bratislavské?
Zdroj: Milan Hanzel/Dnes24.sk

V mestských častiach Bratislava V, Košice II a IV a v Prešove niektoré segmenty medziročne klesli takmer o 10 %. Potvrdzujú to aktuálne údaje z aplikácie Trhové reporty realitného portálu Nehnuteľnosti.sk.

„Z našich údajov je evidentný určitý trend, nakoľko ceny sú v poklese tretí kvartál za sebou. Na začiatku roka 2022 začali ceny prudko rásť kvôli ohlásenému zvyšovaniu úrokových sadzieb. Aktuálne sme sa vrátili niekde na začiatok minulého roka. Tento trend môžu otočiť zmeny ekonomickej situácie na Slovensku i v Európe, ktoré sa však ťažko predpovedajú,“ uviedol Michal Pružinský, analytik portálu Nehnuteľnosti.sk.

Najviac v menších bytoch

Kým ceny slovenských bytov na konci roku 2022 klesali štvrťročne, v tomto roku je zjavný pokles aj v medziročnom porovnaní. Najvýraznejšie je to podľa Pružinského viditeľné pri menších bytoch, kde sú mínusové čísla vo väčšine regiónov. Výnimkou je len Trnava s kvartálnym nárastom o 2,65 % aj medziročným nárastom cien o 13,14 %.

Poklesu cien vzdorujú aj centrálne časti Bratislavy a Košíc. Naopak, ceny dvojizbových bytov oproti minulému roku najviac poklesli v Bratislave V (o 9,35 %), Košiciach III (o 8,78 %), Košiciach IV (o 9,4 %) a v Prešove (o 8,27 %).

Priemerná absolútna cena dvojizbového bytu sa v hlavnom meste pohybovala od 180.000 eur v Bratislave IV až po 280.000 eur v Starom Meste. V Trnave vzrástla cena takýchto bytov na 155.000 a v Košiciach sa pohybovala od 135.000 po 161.000 eur.

Trojizbáky sú drahšie

Pri trojizbových bytoch pokles nie je až taký výrazný. Celoslovenským trendom sa tradične vymyká centrum slovenskej metropoly, kde ceny väčších bytov síce kvartálne mierne klesli, ale medziročne sú stále drahšie o 19,76 %.

Oveľa miernejšie, o 6,64 %, rastú trojizbové byty v častiach Bratislava IV, Bratislava V o 7,44 %, Košice III o 9,36 % a v Nitre o 7,8 %.

„Segment trojizbových bytov je vždy stabilnejší ako pri menších bytoch. Dôvodom je aj menší počet takýchto bytov na trhu. Aj po troch kvartáloch poklesu cien nehnuteľností v ňom až na jednu – dve výnimky môžeme pri medziročnej zmene hovoriť len o korekciách v jednotkách percent,“ dodal Pružinský.

Môže vás zaujímať:

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM