Ilustračný obrázok k článku Veľký prehľad bratislavských vinobraní a hodov. Jedzte, pite a bavte sa!
13
Galéria
Zdroj: TASR

Veľký prehľad bratislavských vinobraní a hodov. Jedzte, pite a bavte sa!

Už tento týždeň si nalejeme do vínnych pohárov nápoj bohov a oslávime úrodu. V Bratislave a okolí sa môžete tešiť na niekoľko vinobraní a hodov.

Aktualizované Kultúra Rôzne
Aktualizované Kultúra Rôzne

Veľký prehľad bratislavských vinobraní a hodov. Jedzte, pite a bavte sa!

Už tento týždeň si nalejeme do vínnych pohárov nápoj bohov a oslávime úrodu. V Bratislave a okolí sa môžete tešiť na niekoľko vinobraní a hodov.

Ilustračný obrázok k článku Veľký prehľad bratislavských vinobraní a hodov. Jedzte, pite a bavte sa!
13
Galéria
Zdroj: TASR

Prichádzajúca jeseň so sebou už tradične prináša čas vinobraní. Zostavili sme pre vás zoznam hodových slávností a oslavy vína v Bratislave a okolí.

Novomestské vinobranie

Mestská časť Bratislava-Nové Mesto a Farnosť Kráľovnej rodiny vás pozývajú na Novomestské vinobranie 2017, ktoré pre vás pripravili na piatok 8. septembra. Program odštartuje vítaním vinohradníckej úrody na Kuchajde, nebude chýbať ani viazanie hroznového venca a slávnostný sprievod.

Kompletný program nájdete TU.

Deň vo vinohradoch

Ochutnajte jedinečné vína v mieste ich zrodu vo vinohradoch malokarpatských vinárov. Deviatykrát sa 9. septembra otvoria malokarpatské vinice pre všetkých, ktorí si zvykli víno vychutnávať počas jarných či jesenných otvorených pivníc. Tentokrát vo viniciach s nádhernými výhľadmi na malokarpatskú krajinu.

Vinári priamo vo svojich viniciach budú ponúkať hrozno a víno z neho vyrobené. Navštíviť môžete 52 viníc od Rače, Svätého Jura, Pezinka, Modry až po Vištuk a Budmerice. Súčasťou vstupenky je aj mapka, ktorá Vám uľahčí vaše putovanie – navštívite Fuksle, Gelnar, Huncpalky, Hoffnare, Téglik, Bajzle a zbierku 16 odrôd v Šenkviciach.

V tento deň bude hrať vo viniciach muzika, ponúkať sa budú výborné kulinárske špeciality. Počas vinohradníckeho popoludnia ochutnáte Malíkov guláš ale aj guláš z diviny, či podlievaný modranskou frankovkou, šenkvický gerhen, výborné syry a pagáčiky. Okrem vína bude možnosť ochutnať frizzante, hroznové mušty či skoré burčiaky. K príjemným zážitkom bude aj jazda kočom priamo do pezinských viníc. Súčasťou vstupenky bude aj bonus na nákup vína a hrozna.

Vstupenky na podujatie zakúpite na www.mvc.sk a osobne v MOS, Horná 20, Modra.

Devínske vinobranie

Víkend 9. – 10. septembra bude patriť vinobraniu a prvému burčiaku v malokarpatskom v regióne! Pod hradom Devín budú pre vás pripravení devínski a malokarpatskí vinári, prvý burčiak, ríbezľové vína, kvalitná a pestrá gastronómia a farmárske trhy malých výrobcov. V oba dni je tiež pripravený skvelý hudobný program.

Kompletný program nájdete TU.

Modranské vinobranie

Vinobranie je oslavou práce miestnych vinárov a vinohradníkov. Nenechajte si ujsť tradičné oberačkové slávnosti v Modre, ktoré sú výnimočné tým, že zachovávajú a predstavujú aj prvky oberačkových slávností z prvej polovice 20. storočia.

Počas víkendu 15. – 17. septembra vidíte tradičný alegorický sprievod alebo ukážky prešovania na historickom lise. Ochutnávky vín a miestne gurmánske špeciality spolu s regionálnou muzikou, vystúpeniami ochotníkov a bohatým sprievodným programom, vytvárajú nezabudnuteľnú atmosféru. V centre pozornosti bude modranské vinohradníctvo, víno, vínne pivnice, produkty z hrozna a všetko čo s procesom pestovania a spracovania hrozna súvisí.

Kompletný program nájdete TU.

Račianske vinobranie

Najväčšia udalosť v Rači – vinobranie – sa tento rok bude konať v dňoch 15. – 17. septembra 2017. Návštevníci sa aj tento rok môžu tešiť na bohatý a rôznorodý program. Hlavný program sa bude konať na pódiu v amfiteátri v Knižkovej doline, počas vinobrania však bude možnosť zabaviť sa na rôznych miestach v Rači – tradičné kolotoče pre deti pod kúpaliskom, stánky na Alstrovej a Detvianskej ulici, program pred a v Nemeckom kultúrnom dome, v Červenej lisovni a iné. Pre milovníkov umenia budú pripravené výstavy na Miestnom úrade na Kubačovej ulici alebo v Nemeckom kultúrnom dome. Budú takisto rôzne súťaže, spestrenia, detské a folklórne vystúpenia a iné.

Kompletný program nájdete TU.

Vajnorské hody

Vajnorské hody sú už tradične zasvätené Sedembolestnej Panne Márii, patrónke vajnorského kostola a tento rok ich budeme sláviť v sobotu 16. septembra v Parku pod lipami. V nedeľu o 10:30 hod. sa bude konať slávnostná hodová sv. omša v kostole Sedembolestnej Panny Márie. Nebude chýbať bohatý kultúrny program a Vajnorská dychová hudba.

Podrobný program nájdete TU.

Budmerická hodová zábava

Kultúrna komisia obce Budmerice pozýva na Budmerickú hodovú zábavu, ktorá sa uskutoční v sobotu 16. septembra. Začne sa predstavením Budmerického divadla – Milovaná moja suseda a od 21:00 hod. živou kapelou Maroša Oscitého TIP TOP. Vstupné je 5 eur, v cene je welcome drink, vínko a minerálka na stole. O občerstvenie bude postarané.

Viac info nájdete TU.

Vinobranie v Pezinku

V dňoch 22. – 24. septembra 2017 sa v Pezinku koná vinobranie – tradičné oberačkové slávnosti, ktoré sú predovšetkým oslavou práce vinárov, vinohradníkov a tiež produktov, ktoré vyrábajú, hrozna a vína. Program začne v piatok o 17-tej Prvým dúškom – slávnostným otvorením vinobrania v Pezinku. Sprievod potom pôjde od zámku po ulici M. R. Štefánika do Mestskej vínotéky na Radničnom námestí. Počas celého trvania vinobrania sa zabavíte na dvoch tribúnach, na Radničnom námestí a na tribúne pred Zámkom.

Kompletný program nájdete TU.

Ružinovské hodové slávnosti

Bratislava-Ružinov a Cultus Ružinov pozývajú všetkých Ružinovčanov 22. – 24. septembra na tradičné Ružinovské hodové slávnosti. Ružinovské hodové slávnosti zaháji v piatok gospelový koncert troch speváckych dív z USA s názvom SISTER SOUL. Sobotný program Ružinovských hodov začne v Parku Andreja Hlinku slávnostným otvorením starostom Ružinova Dušanom Pekárom a zástupcami partnerských miest Ružinova zo Znojma (ČR), Umagu (HR) a Tapolca (HU). Program bude pokračovať Ružinovskou hodovou cykločasovkou.

Nedeľný program hodov začne o 11:00 hod. slávnostnou hodovou sv. omšou v Kostole sv. Vincenta de Paul. Priaznivci športu si prídu na svoje na FitCamp Challenge Day – crossfitovej súťaži vo Fitcampe, či na IV. ročníku Ružinovskej jedenástky v areáli FK Interu Bratislava.

Kompletný program nájdete TU.

Dúbravské hody

Dúbravské hody sa tradične konajú okolo sviatku Kozmu a Damiána a tradične sú očakávané a navštevované. Podľa sviatku svätých, patrónov Kostola sv. Kozmu a Damiána, prebiehajú každoročne cez víkend po 20. septembri. Tento rok to nebude inak a Dúbravka na hody pozýva od 22. do 24. septembra. Hodmi tak bude žiť naozaj celá mestská časť. Občerstviť sa bude dať v desiatkach stánkov pred domom kultúry, na Žatevnej a aj v uličkách starej Dúbravky.

Sprievod pôjde tento rok od Domu kultúry Dúbravka cez Saratovskú ulicu do starej Dúbravky na Žatevnú. Štart je o 12:50 hod. od kultúrneho domu, o 13:30 hod. sa potom bude na Žatevnej strihať veľký hodový strapec. K hudobným, tanečným a divadelným vystúpeniam plánuje Dúbravka aj viaceré sprievodné podujatia – hodový šachový aj tenisový turnaj, výstavu patchworku, tradičné remeslá letného tábora ÚLET v Centre rodiny na Bazovského či prehliadku útrob kotolne.

Viac info a kompletný program nájdete TU.

Dni zelá

Prvý októbrový víkend v roku, 29. september – 1. október, patrí kapuste (po záhorácky zelé). Festival Dni zelá, sa snaží zachovávať tradície pestovania a spracovania regionálnych odrôd kapusty, ktoré boli a sú známe svojou špecifickou chuťou. Od kapusty, cez tradičný remeselný jarmok, až po hudobné lahôdky k nám festival každoročne priláka tisícky návštevníkov. V roku 2017 budú Dni zelá sláviť 21. ročník.

Každoročnou súčasťou bohatého programu je trojdňový Remeselnícky jarmok a výstava Úroda. Atraktívnou je aj súťaž vo varení kapustnice „My varíme ze zelá“. Kultúrny program je zameraný na širokú verejnosť, ponúka množstvo súťaží, atrakcií, gastronomických variácií regionálnych jedál a živých koncertov.

Kompletný program nájdete TU.

Karloveské hody

Najväčšie podujatie pod holým nebom v Karlovej Vsi sa už blíži! Už 29. septembra – 1. októbra sa môžete tešiť na tri dni plné tradičných hodových aktivít s novým nádychom. Karloveské hody sa už tradične nezaobídu bez kolotočov, Karloveskej komunitnej uličky či obľúbeného hodového vláčika. Predvedú sa miestne folklórne súbory Čečinka a Dolina. Tých najmenších isto poteší aj Mimoni Dance Show či pesničkový program od Fíha Tralala.

Viac o programe sa dočítate TU.

Jablkové hodovanie

Nenechajte si ujsť celoregionálne podujatie s tradičnými i novými jablkovými špecialitami. Jablkové hodovanie je podujatie venované jablkám a všetkých dobrotám z nich vyrobených. Podujatie sa koná na 15 miestach Bratislavskej župy. Siedmeho októbra oslavujeme úrodu jabĺk v Modre.

Akcia sa koná po desiatykrát a jeho ambíciou je vytvoriť v kraji jedinečný produkt cestovného ruchu, ktorý priláka do jednotlivých miest a obcí milovníkov všakovakých dobrôt pečených, uvarených a aj vyrobených z chutných jabĺk, z ovocia, ktoré si zaslúži našu pozornosť.

Informácie a program budeme priebežne dopĺňať. Sledujte nás na Facebooku Bratislava24.sk a buďte v obraze.

Vinobrania a hody
13
Galéria
Zdroj: TASR
Zdroj: bratislava.dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín