KAW Správy Samospráva

Koronavírus: Veľké testovanie v Ružinove. Koľko učiteľov nebude môcť nastúpiť? + VIDEO

Ak sa potvrdí nákaza u niektorých z nich, danú škôlku alebo školu zrejme Ružinov nebudeme môcť otvoriť.

Ilustračný obrázok k článku Koronavírus: Veľké testovanie v Ružinove. Koľko učiteľov nebude môcť nastúpiť? + VIDEO
Zdroj: Martin Chren FB

Ružinov patrí medzi bratislavské mestské časti, ktoré zasiahla pandémia koronavírusu najviac. Pozitívne boli aj učiteľky v škôlke a škole. Práve preto v tejto mestskej časti pristúpili k otestovaniu učiteľov a učiteliek pred znovuotvorením škôl.

Preventívne testovanie

„Pred pondelkovým otvorením škôl a škôlok sme sa rozhodli preventívne otestovať všetkých zhruba 800 pedagogických a nepedagogických zamestnancov, ktorí nastúpia do práce k našim deťom. Kvalitné laboratórne testy prístrojom Elisa na základe odberu krvi majú 99 % presnosť na prítomnosť troch druhov protilátok,“ približuje testovanie starosta Ružinova Martin Chren na sociálnej sieti.

V stredu (27. mája) v priestoroch DK Ružinov otestovali prvých 515 učiteliek a učiteľov, ale tiež kuchárok a ďalších zamestnancov. Výsledky testov prekvapili, ale nepotešili.

Z viac ako 500 testovaných sa až 30 s koronavírusom stretlo alebo ho prekonalo a majú proti nemu vytvorené protilátky.

„U 17 zamestnancov je stále podozrenie, že vírus môže byť ešte aktívny a že by niektorí z nich dokonca mohli byť aj infekční. To je oveľa viac, než by sme podľa dostupných štatistík očakávali,“ informuje Chren.

Prekvapivé výsledky

Učiteľov s podozrením na aktívnu prítomnosť COVID-19 budú ešte testovať aj 100 %-ne spoľahlivým PCR testom, aby bola istota, že do škôl a škôlok nastúpia zdraví.

„Ak sa potvrdí nákaza u niektorých z nich, danú škôlku alebo školu zrejme nebudeme môcť otvoriť. Viem, že mnohí budete netrpezliví, ale finálne výsledky zrejme nebudeme mať skôr ako v nedeľu, okamžite vás budeme informovať,“ dodáva starosta Ružinova.

Testy teda ukázali, že koronavírus zrejme prekonalo oveľa viac ľudí, než bolo oficiálne zachytených v štatistikách. „Som rád, že sa opatrenia uvoľňujú, na druhej strane práve testovanie je posledná zbraň, ktorá nám dnes zostáva v boji proti vírusu a malo by sa preto robiť čo najviac, čo najrýchlejšie a čo najmasovejšie – aby sme každý prípad vedeli včas zachytiť,“ uzatvára Martin Chren.

Testy mestskej časti venovala zadarmo spoločnosť Alpha medical, ktorá prevádzkuje zdravotnícke laboratóriá.

Zdroj: YouTube.com
Zdroj: bratislava.dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie