Ilustračný obrázok k článku Veľké testovanie Bratislavčanov: Mestské časti hľadajú dobrovoľníkov aj odpovede na mnohé otázky
8
Galéria
Zdroj: TASR/AP

Veľké testovanie Bratislavčanov: Mestské časti hľadajú dobrovoľníkov aj odpovede na mnohé otázky

Bratislavskí starostovia testovanie rešpektujú, majú však stále málo informácií. Tie sa navyše zo dňa na deň menia.

Aktualizované KAW Správy Samospráva
Aktualizované KAW Správy Samospráva

Veľké testovanie Bratislavčanov: Mestské časti hľadajú dobrovoľníkov aj odpovede na mnohé otázky

Bratislavskí starostovia testovanie rešpektujú, majú však stále málo informácií. Tie sa navyše zo dňa na deň menia.

Ilustračný obrázok k článku Veľké testovanie Bratislavčanov: Mestské časti hľadajú dobrovoľníkov aj odpovede na mnohé otázky
8
Galéria
Zdroj: TASR/AP

Niektoré mestské časti Bratislavy začali s hľadaním dobrovoľníkov, ktorí sú ochotní pomôcť pri plánovanom celoplošnom testovaní (30. 10. – 1. 11. a 6. 11. – 8. 11.).

Pomôžte svojej mestskej časti

Výzvy zverejnili na sociálnej sieti Karlova Ves i Dúbravka. Obe mestské časti prosia o pomoc pri administratívnych a organizačných úlohách, súvisiacich s testovaním. Záujemcovia sa môžu prihlásiť mailom. Karlova Ves v ozname spresňuje, že hľadá približne 200 dobrovoľníkov.

Starosta Nového Mesta Rudolf Kusý na sociálnej sieti uviedol, že ide o „šibeničný“ termín testovania, keďže na voľby sa samosprávy organizačne pripravujú niekoľko mesiacov. „Ak malo podľa pôvodných správ testovanie stáť na vojakoch a zdravotníkoch, najbližšie máme ako samospráva na každé odberové miesto dodať troch pracovníkov a troch dobrovoľníkov. Ak býva problém zohnať ľudí na voľby, asi ťažko predpokladať, že sa budú biť o rizikové odberové miesta,“ spresnil.

„Zatiaľ je výrazne viac nezodpovedaných ako zodpovedaných otázok. Nakoniec väčšinu práce budú musieť zabezpečiť zdravotníci a samospráva,“ napísal starosta Rače Michal Drotován, ktorý ľudí vyzval, aby ho kontaktovali, ak majú záujem pomôcť.

Starosta Vajnôr Michal Vlček potvrdil, že samosprávy nemajú dostatok informácií. „Riešime, okrem iného, aj také detaily, ako je vstupovanie a vychádzanie z budov počas testovania,“ uviedol. Starosta taktiež zháňa dobrovoľníkov, ktorí budú pomáhať administratívne zabezpečovať priebeh testovania. Dobrovoľníkov hľadajú aj Podunajské Biskupice a Rusovce.

Podľa informácií Ministerstva obrany (MO) SR, ktoré je koordinátorom plošného testovania, prislúcha tým, ktorí budú ako nezdravotnícky personál pomáhať, odmena 50 eur na jeden odpracovaný deň na základe uzavretej dohody.

Testovanie sa má realizovať v určených dňoch od 08:00 do 20:00 hod.

Starostovia 17 bratislavských mestských častí rešpektujú rozhodnutie vlády spustiť na Slovensku celoplošné testovanie ľudí na ochorenie COVID-19. Sťažujú sa však na nedostatok informácií, nezodpovedaných otázok majú stále mnoho. Uviedol to starosta bratislavskej Záhorskej Bystrice a šéf Regionálneho združenia mestských častí hlavného mesta Jozef Krúpa.

Informácie sa menia

„Samosprávy majú skúsenosť s organizovaním volieb. Miesta i systém poznáme, k tomuto testovaniu však máme viacero otázok. Informácie dostávame postupne, máme ich však nedostatok a zo dňa na deň sa menia. Nevieme, s akými údajmi máme pracovať,“ povedal Krúpa.

V Záhorskej Bystrici už vyčlenili zodpovedných pracovníkov, ktorí budú pomáhať s organizáciou testovania v mestskej časti. Pripravujú sa aj konkrétne lokality, ktoré by mali byť totožné s miestami volebných okrskov. „V prípade základných škôl hľadáme alternatívne riešenia, keďže nechceme, aby došlo k potenciálnemu infikovaniu priestorov,“ priblížil Krúpa.

Testovanie na stredných školách

Bratislavskí starostovia preto chcú rokovať s vedením Bratislavského samosprávneho kraja (BSK), ktorý je zriaďovateľom stredných škôl, aby poskytol priestory týchto škôl. Stredoškoláci sa totiž aktuálne učia dištančnou formou a školy fyzicky nenavštevujú. „Na týchto stredných školách by sa mohli vytvoriť miestnosti pre testovanie. Budeme o tom rokovať,“ poznamenal šéf regionálneho združenia.

BSK i bratislavský magistrát chcú bratislavskí starostovia požiadať aj o personálnu pomoc, keďže majú nedostatok svojich pracovníkov či dobrovoľníkov, ktorých majú vyčleniť na administratívnu výpomoc pri testovaní.

Otázniky v Petržalke

Petržalský starosta Ján Hrčka porovnáva pripravované plošné testovanie s poslednými voľbami do NR SR. „Treba si uvedomiť, že na prípravu volieb mali samosprávy vyše pol roka. V takej veľkej samospráve, na počet obyvateľov, ako je Petržalka, je čas na prípravu plošných, resp. celoslovenských aktivít naozaj dôležitý,“ píše Hrčka na sociálnej sieti.

Ak by sa počet okrskov pre plošné testovanie rovnal volebným okrskom, tak ich bude v Petržalke až 96. „Samospráva v takomto prípade bude musieť v spolupráci so štátom zabezpečiť všetky platné opatrenia Úradu verejného zdravotníctva SR tak, aby v najbližší pracovný deň bola zabezpečená riadna výučba detí na základných školách,“ dodáva Hrčka.

Starostu Petržalky mrzí, že samosprávy ako prirodzený partner neboli informované v dostatočnom predstihu. „To však nemení nič na tom, že budeme v Petržalke vláde SR plne súčinní a urobíme všetko, čo je v našich silách, aby sme to zvládli,“ dodáva na záver Hrčka.

NA PLOŠNÉ TESTOVANIE MÁME MÁLO ČASU, ALE UROBÍME VŠETKO ,ČO JE V NAŠICH SILÁCH! Cez víkend premiér SR Igor Matovič...

Posted by Ján Hrčka - PRE Petržalku on Monday, October 19, 2020
Zdroj: Dnes24/TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
Magazín