ESL Správy Samospráva

Veľké sčítanie ľudu: Prihláste sa k Bratislave, získa milióny na lepší život v meste

Sčítanie ľudu sa začne 15. februára a je dobré riadne si premyslieť, čo v ňom uvediete.

Ilustračný obrázok k článku Veľké sčítanie ľudu: Prihláste sa k Bratislave, získa milióny na lepší život v meste
Zdroj: TASR

Hlavné mesto spústilo informačnú kampaň na sčítanie obyvateľov 2021, ktoré sa bude konať online od polovice februára do konca marca tohto roka. Sčítanie obyvateľov sa týka celého Slovenska. V Bratislave dnes býva minimálne pol milióna obyvateľov. Ak sa sčítame všetci, Bratislava získa dodatočných 10 miliónov eur ročne.

Milan Lasica

Hlavnou tvárou spotu kampane je Milan Lasica a hudbu poskytol Miro Žbirka. Obaja sú tiež Bratislavčania, ktorí takto podporili iniciatívu mesta pri sčítaní obyvateľov. Chceme motivovať všetkých, ktorí v Bratislave žijú, aby sa sčítali a priznali tak, že Bratislavu denne užívajú.

Po 10 rokoch má Bratislava možnosť sčítať jej obyvateľov nanovo a získať spravodlivé financie pre hlavné mesto, o ktoré bolo ukrátené pri poslednom sčítaní v roku 2011.

“V roku 2011 sa sčítalo o 65 tisíc ľudí menej, ako v Bratislave reálne bývalo. Ak sa teraz sčítame skutočne všetci, Bratislava získa viac ako 10 miliónov eur ročne navyše, čiže viac ako 100 miliónov počas nasledujúcich 10 rokov. Každý Bratislavčan a Bratislavčanka má tak teraz jedinečnú príležitosť pomôcť nášmu mestu získať napríklad lepšiu dopravu, zeleň, parkovanie, ihriská, verejné priestory a kvalitnejšiu údržbu. Stačí vyplniť online sčítací dotazník od 15. februára,” povedal primátor hlavného mesta Bratislava Matúš Vallo.

Rozvoj mesta

Zároveň Bratislave z posledného sčítania chýbali aj dôležité údaje, na základe ktorých by sa prispôsoboval rozvoj mesta a svoje služby.

„Je dôležité, aby sme sa sčítali úplne všetci – aj tí, ktorí v Bratislave žijú, hoci tu ešte nemajú trvalý pobyt. Ak budeme vedieť, kde a koľko ľudí žije, podľa týchto údajov efektívnejšie naplánujeme dopravu a rozvoj mesta a umožnia nám tiež lepšie vyhodnotiť potreby obyvateľov. Kde najviac potrebujú nové dochádzkové trasy, nové alebo častejšie linky dopravy a zastávky MHD či trasy, na ktorých je prioritná zimná údržba,“ uviedla hovorkyňa mesta Katarína Rajčanová.

Sčítať by sa mal každý, dokonca aj bábätká, ktoré sa narodili do 31. decembra 2020, pretože údaje sa vzťahujú k polnoci zo štvrtka 31. decembra 2020 na piatok 1. januára 2021. Za neplnoletých obyvateľov a za tých, čo nie sú spôsobilí na právne úkony, vyplní sčítací formulár jeho zákonný zástupca.

Povinnosť sčítať sa majú všetci obyvatelia Slovenskej republiky, ktorí tu majú trvalý, prechodný alebo tolerovaný pobyt. Sčítanie sa týka aj občanov EÚ s obvyklým pobytom na území Slovenska.

Bližšie informácie nájdete na webovej stránke" www.bratislavasarata.sk": www.bratislavasarata.sk. V prípade potreby sa obyvatelia budú môcť informovať aj na infolinke 0800 222 888 alebo na bratislavasarata@bratislava.sk.

Ukážte sa na tohtoročnom sčítaní obyvateľov aj vy! Tento rok máme veľkú šancu napraviť posledné sčítanie obyvateľov pred...

Posted by Bratislava - hlavné mesto SR on Thursday, January 28, 2021

Prečítajte si aj:

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM