Kultúra

V uliciach Starého Mesta predstavuje svoje umenie vyše 100 majstrov ľudovej umeleckej výroby, FOTO

V uliciach bratislavského Starého Mesta sa počas víkendu (31. 8. - 1. 9.) koná festival Dni majstrov Ústredia ľudovej umeleckej výroby (ÚĽUV).

Ilustračný obrázok k článku V uliciach Starého Mesta predstavuje svoje umenie vyše 100 majstrov ľudovej umeleckej výroby, FOTO
5
Galéria
Zdroj: Miroslava Mydliarova

Na podujatí predstavuje svoje umenie vyše 100 majstrov ľudovej umeleckej výroby a ľudovoumeleckí výrobcovia z celého Slovenska, pripravené sú aj detské remeselné dielne, interaktívne hry pre deti i dospelých, hudobno-tanečné vystúpenia a tradičná slovenská kuchyňa. TASR o tom informovala Paulína Vatrtová z ÚĽUV.

Tri kraje v hlavnom meste

Hviezdoslavovo námestie sa pomyselne rozdelilo na tri kraje – západoslovenský, stredoslovenský a východoslovenský. Návštevníci budú môcť stretnúť hrnčiarov, kováčov, tkáčov, čipkárky, drevorezbárov, drotárov a veľa iných výrobcov, porozprávať sa s nimi, alebo ich pozorovať priamo pri práci.

Aktuálny 29. ročník festivalu je venovaný prírodným pletivám. ÚĽUV pripravil pre návštevníkov na Primaciálnom námestí interaktívne ukážky výroby z prírodných pletív ako je prútie, slama, šúpolie a pálka.

„Na Radničnom nádvorí nájdete najlepších košikárov z celého Slovenska. Priamo pred očami návštevníkov podujatia vytvoria v centre mesta unikátne výtvarné inštalácie z prútia,“ poznamenala Vatrtová.

V škole remesiel na Hlavnom námestí si deti vyskúšajú prácu s hlinou, drôtom, kožou, drevom či textilom.

Udelia titul

„Spolu s rodičmi sa vytancujú v školičke tanca a zrelaxujú v oddychovej zóne ÚĽUV-u v Altánku na Hviezdoslavovom námestí. Na festivale sa prvýkrát predstaví stánok Vydavateľstva ÚĽUV,“ doplnila Vatrtová.

„Festival Dni majstrov ÚĽUV je každoročne spätý s udeľovaním titulu Majster ľudovej umeleckej výroby. Od roku 1959 ÚĽUV ocenil čestným titulom už 424 majstrov, pričom od roku 2014 udeľuje ocenenie spoločne s Ministerstvom kultúry SR,“ uzavrela Vatrtová. V rámci galaprogramu, ktorý sa uskutoční v sobotu vo večerných hodinách, bude ocenených šesť nových majstrov za tento rok.

Foto: Miroslava Mydliarova

Dni majstrov Ústredia ľudovej umeleckej výroby
5
Galéria
Zdroj: Miroslava Mydliarova
Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie