Správy Samospráva

V Starom Meste otvorili sociálnu výdajňu pre ľudí s nízkym príjmom

Vo výdajni sa platí čipovou kartou. Požiadať o ňu môžu Bratislavčania, ktorí majú trvalý pobyt v Starom Meste dlhšie ako jeden rok a spĺňajú ďalšie podmienky.

Ilustračný obrázok k článku V Starom Meste otvorili sociálnu výdajňu pre ľudí s nízkym príjmom
Zdroj: TASR

V centre Bratislavy na Hollého ulici v utorok otvorili sociálnu výdajňu pre Staromešťanov. Ľuďom s príjmom do 340 eur, v hmotnej núdzi alebo v krízovej situácii bude poskytovať potraviny, ale aj hygienické alebo písacie potreby. Výdajňa bude zatiaľ otvorená v utorok, štvrtok a piatok, od 10.00 do 12.00 h.

Platí sa čipovou kartou

„Aj v Starom Meste žije veľa ľudí, ktorí potrebujú sociálnu pomoc a je práve úlohou samosprávy a mestskej časti, aby sa o takýchto ľudí postarali,“ povedal pri otvorení starosta Bratislavy – Staré Mesto Radoslav Števčík. V zahraničí sú podľa neho sociálne výdajne bežným trendom. Pri navrhovaní jej konceptu sa Staré Mesto inšpirovalo inými mestskými časťami, v ktorých už táto sociálna služba funguje.

Vo výdajni sa platí čipovou kartou, ktorú vydáva Oddelenie sociálnych vecí Bratislava – Staré Mesto. Požiadať o ňu môžu občania, ktorí majú trvalý pobyt v Starom Meste dlhšie ako jeden rok a spĺňajú ďalšie podmienky. Podľa ich sociálnej situácie im mesto na kartu pridelí body.

Pomoc sociálne slabším

Dôchodca s dôchodkom do 290 eur napríklad dostane 30 bodov na mesiac. Napríklad za chlieb v sociálnej výdajni zaplatí 0,5 boda, za balenie cestovín 0,8 boda. Za deň môže minúť najviac osem bodov. Tým chce mestská časť motivovať občanov, aby nakupovali radšej častejšie, keďže ide najmä o potraviny s končiacou dobou spotreby.

V prípade prebytkov chce Staré Mesto upraviť hranicu pre žiadateľov, prípadne venovať potraviny neďalekej Slovenskej katolíckej charite alebo občianskemu združeniu Depaul. V minulosti malo podľa vedúceho sociálneho oddelenia Bratislava – Staré Mesto Mária Ležoviča o službu záujem 117 ľudí.

Spoločnosti, ktoré do sociálnej výdajne prispievajú, chcú okrem pomoci sociálne slabším riešiť aj problém plytvania potravín. „Až tretina potravín, ktoré sa na svete vyprodukujú, sa nedostanú na žiadny stôl a nie sú spotrebované,“ pripomenul v tejto súvislosti Martin Kuruc, výkonný riaditeľ slovenského Tesca, ktoré je hlavným partnerom výdajne. Tú prevádzkuje občianske združenie Potravinová banka Slovenska.

Zdroj: Dnes24.sk
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM