Alexandra Húsková Samospráva

V právnej poradni v Novom Meste majú práce vyše hlavy. Oslovilo ich už 500 klientov

Právna poradňa, ktorú už druhý rok prevádzkuje mestská časť Bratislava – Nové Mesto pre svojich občanov, pomohla v júni jubilejnému 500. klientovi. Poradňa je otvorená dvakrát v týždni a obyvatelia Nového Mesta ju môžu využívať bezplatne.

Ilustračný obrázok k článku V právnej poradni v Novom Meste majú práce vyše hlavy. Oslovilo ich už 500 klientov
Zdroj: Dnes24.sk

Najčastejšie sa obyvatelia chodia poradiť pri problémoch týkajúcich sa občianskeho práva (najmä vysporiadania majetku či dedičského konania) a zákona o rodine (napríklad v otázke výživného) .

„Jej služby využívajú prevažne občania vo veku 56 až 70 rokov. Sme radi, že môžeme podať pomocnú ruku Novomešťanom, ktorí sa veľakrát nie vlastnou vinou dostanú do problémov, no nemajú peniaze na drahé poradenstvo,“ povedal starosta Nového Mesta Rudolf Kusý.

Hlavným impulzom pre vznik bezplatnej právnej poradne v roku 2013 boli množiace sa prípady, kedy spotrebitelia „naleteli“ rôznym špekulantom, ktorí im ponúkali nekvalitný tovar za prehnanú sumu či finančné pôžičky s obrovským úrokom.

Podľa JUDr. Františka Chamulu z právneho oddelenia Miestneho úradu Bratislava – Nové Mesto sa v poslednom čase situácia v oblasti ochrany spotrebiteľa zlepšila. „Pomohla tomu prevencia, ale aj zmena legislatívy. Ľudia sú už ostražitejší,“ hovorí František Chamula.

Naopak, podľa jeho slov pribúda poradenských otázok týkajúcich sa vzťahov medzi správcami bytov a vlastníkmi. Poradni sa taktiež poradilo pomôcť klientovi, ktorému bytové družstvo nechcelo odpredať pod rôznymi zámienkami byt, hoci občan mal na to zákonný nárok. Po tom, ako do toho vstúpila právna poradňa, došlo k podpisu kúpno-predajnej zmluvy.

Bezplatná právna poradňa je k dispozícii občanom Nového Mesta dvakrát v týždni: v pondelok od 13.00 do 17.00 hod. a v stredu od 9.00 do 12.00 hod. Poradenstvo sa týka vecí exekúcií, dedičstva, pracovných, zmluvných vzťahov či majetkovej povahy. Kancelária neposkytuje poradenstvo v trestných veciach a nezastupuje klientov v konaniach na súdoch, informoval Marek Tettinger, hovorca MČ Nové Mesto.

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM