Aktualizované Rôzne Správy

V Petržalke sa ZRÚTILA časť terasy: V OTRASNOM stave sú desiatky objektov, je to časovaná BOMBA!

Bolo obrovským šťastím, že pod zábradlím v čase jeho pádu niekto neprechádzal alebo tam nebolo odparkované auto.

Ilustračný obrázok k článku V Petržalke sa ZRÚTILA časť terasy: V OTRASNOM stave sú desiatky objektov, je to časovaná BOMBA!
8
Galéria
Zdroj: Juraj Valocsay

Otrasný stav terás v Petržalke je starým známym problémom už dlhé roky. Sú v správe viacerých subjektov. O niektoré by sa mal starať magistrát, o ďalšie Bytové družstvo Petržalka, inde samotní vlastníci.

Zrútené zábradlie

Alarmujúco naklonené a poškodené zábradlie na terase na Holíčskej ulici 1–3 sa riešilo už dávnejšie. Jeho otrasný stav si všimla aj petržalská samospráva, ktorá pred časom vyzvala Bytové družstvo Petržalka, vlastníkov bytov a garážových boxov, aby čo najskôr (do konca apríla) zabezpečili zábradlie, ktoré skutočne aj vyzeralo, že sa čoskoro zrúti.

Kým sa začalo niečo okolo zábradlia diať, s obrovským hukotom sa v nedeľu (10. 4.) zrútilo k zemi.

Zrútenie betónového zábradlia pochôdznej terasy už rieši polícia. Na utorkovom rokovaní miestneho zastupiteľstva o tom informoval starosta Petržalky Ján Hrčka. Mestská časť osadila dočasné oplotenie. Vyriešiť sa bude musieť aj vlastníctvo terasy.

Kto je vlastníkom?

Pozemok síce patrí magistrátu, terasa sa však podľa starostu kolaudovala v prospech organizácie, ktorej nástupcom je Bytové družstvo Petržalka. Aj preto mestská časť družstvo ako správcu úseku opakovane upozorňovala na havarijný stav. Naposledy tak urobila vo februári po štátnom stavebnom dozore formou výzvy na bezodkladnú nápravu. Termín určila na 30. apríla, k náprave však nedošlo a oplotenie sa zrútilo ešte pred vypršaním termínu.

Bytové družstvo Petržalka sa však podľa vyjadrení vedenia mestskej časti vlastníkom terasy necíti, až kým o tom nerozhodne súd. Argumentuje okrem iného tým, že terasa nie je evidovaná vo vlastníctve subjektu na katastri nehnuteľností. Starosta ale oponuje a tvrdí, že kolaudačné rozhodnutie bolo vydané v prospech predchodcu družstva.

Podľa dokumentov, ktoré má mesto aj mestská časť, boli kolaudačné rozhodnutia v prospech predchodcu bytového družstva. Kolaudačné konanie je niečo ako rodný list, kto v koho prospech a na koho zodpovednosť sa niečo stavia,“ povedal pre TASR Hrčka s tým, že nemá vedomosť o existencii dokumentu, ktorý by potvrdzoval to, že by bola terasa majetkovo prevedená na niekoho iného.

Problematické terasy

Terasy sú podľa samosprávy dlhodobo „tŕňom v oku“ obyvateľov, problémom sú najmä nevyrovnané majetkovo-právne vzťahy. Niektoré časti terás sú vo vlastníctve mesta, ďalšie vlastnia bytové družstvá či súkromní vlastníci, niektoré vlastníkov nemajú.

Došlo k tomu najmä preto, že pri odpredaji bytov, komerčných nebytových priestorov alebo garáží sa nemyslelo na naviazanie vlastníckeho práva spoločných priestorov na nových majiteľov. „To ale podľa nás nič nemení na tom, že zostali v majetku i správe pôvodných vlastníkov alebo ich nástupníckych organizácií,“ povedala hovorkyňa Petržalky Mária Halašková.

V máji minulého roka síce podľa nej vstúpila do platnosti novela zákona, ktorá samosprávam umožňuje udržiavať a investovať verejné peniaze aj do majetku, ktorý oficiálne nikomu nepatrí, najmä v prípade havarijných stavov. V prípade terasy na Holíčskej sú však vlastník aj správca známi.

Samospráva priznáva, že niekedy si naliehavé situácie vyžadujú jej účasť aj v prípadoch, keď terasa nie je v jej správe. Naposledy takto opravila napríklad padajúci múr na parkovisku pod terasou na Beňadickej ulici, ktorého majiteľom je magistrát. Opraviť sa chystá aj terasu na Jasovskej ulici, ktorú nemá v správe. Na najbližšie mesiace má naplánované aj rekonštrukcie niektorých terás v jej správe, ktoré sú podľa pasportu v najhoršom stave.

Témy, ktoré hýbu Bratislavou

Terasa na Holíčskej v Petržalke
8
Galéria
Foto: Katarína Winklerová / Zdroj: Dnes24.sk
Zdroj: TASR/Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM