Jakub Forgács Správy

V parkoch, či pri obchodných centrách... Pozrite, kde všade v Bratislave si už nebudete môcť vypiť!

Bratislavčania, zbystrite pozornosť. Už o pár dní príde do platnosti nové nariadenie, ktoré zakáže pitie alkoholu na viacerých miestach v našom meste. Vieme viac!

Ilustračný obrázok k článku V parkoch, či pri obchodných centrách... Pozrite, kde všade v Bratislave si už nebudete môcť vypiť!
Zdroj: TASR

Pitie alkoholu na verejných priestranstvách v Bratislave opäť upravuje nové všeobecne záväzné nariadenie (VZN). V nových pravidlách, ktoré budú platiť od 15. júla, sú presne vymenované miesta, na ktorých je pitie alkoholu zakázané. Nariadenie mesta po novom zakazuje alkohol napríklad na konkrétnych námestiach v Bratislave, v parkoch, pred supermarketmi či obchodnými centrami i v niektorých vnútroblokoch.

V nových pravidlách platia aj výnimky

Nové pravidlá naďalej zakazujú piť alkohol v blízkostí škôl a školských zariadení, cintorínov a zdravotníckych zariadení. Popíjať alkohol sa nesmie ani pri kostoloch, detských ihriskách a po novom i na zástavkách a nástupištiach mestskej hromadnej dopravy. Verejné priestranstvá, kde je podľa nového nariadenia alkohol zakázaný budú neskôr označovať piktogramy a značky. Podľa vedenia mesta, pri príprave pravidiel na reguláciu pitia alkoholu na verejnosti sa inšpirovali v susednej Prahe.

Zákaz o pití alkoholu na verejne prístupných miestach sa však nevzťahuje na terasy a vonkajšie sedenia reštaurácií alebo stravovacích zariadení. Alkohol nové nariadenie povoľuje aj na podujatiach, ktoré organizuje hlavné mesto alebo mestské časti či na predajných alebo propagačných podujatiach organizovaných so súhlasom bratislavskej radnice alebo mestských častí.

Na námestí v centre mesta sa napríklad každoročne organizujú populárne Vianočné trhy a sú tu i terasy reštaurácií, kde by nebolo účelné pitie alkoholu zakázať. Takáto výnimka v nových pravidlách sa však nepozdávala mestskému poslancovi Jozefovi Uhlerovi (SDKÚ-DS), ktorý upozornil na to, že podľa nového VZN sa mesto stavia do akejsi významnejšej pozície oproti niekomu inému. „Ak mesto organizuje akciu, tak v zmysle paragrafu 2 odsek jedna neexistuje zákaz. Ak ju organizuje niekto iný, tak ten zákaz platí,“ vysvetlil Uhler s tým, že podľa neho to nie je v poriadku.

Poslanci reagovali na protest prokurátora

Novým VZN mesto reaguje na protest prokurátora a mení tým nariadenie z roku 2013 i na vlaňajšie zmeny v zákone. Prokurátor totiž mestu vyčítal napríklad to, že zákaz alebo obmedzenie predaja, podávania alebo požívania alkoholických nápojov sa nemôže týkať plošne všetkých verejne prístupných miest. Podľa prokurátora majú byť tieto miesta určené jasne a presne tak, aby o tom nevznikli žiadne pochybnosti a verejnosť musí mať možnosť oboznámiť sa s miestami, kde je alkohol zakázaný.

Prokurátor mestu vyčítal tiež výnimku zo zákazu, ktorá predaj a pitie alkoholu povoľuje na akciách organizovaných mestom či mestskými časťami. Podľa neho výnimku zo zákazu zákon neumožňoval. Medzičasom sa však zákon zmenil a určenie takejto výnimky z nariadeného zákazu povolil.

Foto: ilustračné

Zdroj: Webnoviny.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM