Tomáš Stupavský Kultúra

V Opere SND sa predstavia Miroslav Dvorský a Čajkovského triky

Dielo vytvorené na motívy novely ruského romantického dramatika a prozaika Alexandra Puškina s názvom Piková dáma je jednou z najhranejších Čajkovského opier vôbec.

Ilustračný obrázok k článku V Opere SND sa predstavia Miroslav Dvorský a Čajkovského triky
Zdroj: TASR

Trojdejstvová opera, ktorú mnohí označujú za šablónu ruskej symboliky nesúcu v sebe všetky prvky tvorivej posadnutosti, si v Slovenskom národnom divadle od svojej premiéry v roku 2014 získala veľké množstvo fanúšikov.

„Piková dáma je špecifická svojím námetom. Tá falošná vidina, fantazmagória, posadnutosť falošnou predstavou je aktuálna kedykoľvek i dnes,“ zdôvodnil hlavnú myšlienku diela režisér Marián Chudovský.

Príbeh Hermanna, ktorý sa napriek svojej posadnutosti kartami do žiadnej hry prakticky nezapojil, vyvoláva v jeho priateľoch obavy, ktoré už nemožno ďalej potláčať. Po tom, čo Hermann zistí, že stará matka ženy, ktorú tajne miluje, je vlastne veľkou kartovou hráčkou, ktorá nadobudla obrovské bohatstvo pomocou tajomnej kombinácie troch kariet, je pripravený získať toto záhadné tajomstvo a zbohatnúť. Jeho rozhodnutím sa však spustí sled udalostí, ktoré vedú k tragickému koncu.

Vďaka réžii generálneho riaditeľa SND Mariána Chudovského a spolupráci so scénografom Jaroslavom Valekom nadobúda Čajkovského opera úplne nový rozmer. Pod dirigentskou taktovkou Rastislava Štúra sa 5. mája predstavia poprední sólisti našej prvej scény ako Jitka Sapara-Fischerová, Sergej Tolstov, Dalibor Jenis či vynikajúca litovská sopranistka Liene Kinča.

V postave po bohatstve bažiaceho Hermanna tentoraz diváci uvidia skvelého hosťujúceho tenora a jednu z najväčších osobností slovenskej a medzinárodnej opernej scény Miroslava Dvorského, podľa ktorého Čajkovského opera narába s mocným tematickým smerovaním. „Je to veľmi silný príbeh, jednak lásky, jednak až šialeného pohľadu a fanatizmu za túžbou cez karty zbohatnúť… a rýchlo.“

Vizuálne pôsobivá, ale hlavne nadčasová inscenácia prinúti diváka zamyslieť sa nad cenou, ktorú musí zaplatiť v rámci túžby po spoločenskom postavení, bohatstve a uznaní. Vstupenky na predstavenie 5. mája v novej budove Slovenského národného divadla sú k dispozícii on-line na webovej stránke snd.sk alebo v pokladniciach divadla.

Informovala tlačová tajomníčka SND Izabela Pažítková.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM