Správy

V obciach postihnutých kalamitným výskytom komárov konečne aplikujú pozemné postreky

Regionálny úrad verejného zdravotníctva potvrdil, že výskyt komárov dosiahol na Záhorí, ale aj v niektorých mestských častiach Bratislavy vysoký až kalamitný charakter.

Ilustračný obrázok k článku V obciach postihnutých kalamitným výskytom komárov konečne aplikujú pozemné postreky
8
Galéria
Zdroj: TASR

V obciach v širšom povodí Moravy na Záhorí, postihnutých kalamitným výskytom komárov, aplikujú v týchto dňoch pozemné postreky. Samosprávy o nich informujú prostredníctvom webov, sociálnych sietí i ďalších informačných prostriedkov.

Začalo sa s postrekmi

Postreky vykonávajú v ranných hodinách, zväčša medzi 04:00 a 08:00 hod., prípadne aj v neskorých večerných hodinách. Obec Suchohrad napríklad informuje, že postrek bude aj v piatok podvečer medzi 18:00 a 20:00 hod.

Samosprávy uvádzajú, že aplikovaným roztokom je Kontakt a Aqua k-Othrine v nízkej koncentrácii, rýchlo sa rozkladajúcej na neškodné látky. Obyvateľov však upozorňujú, aby v čase postrekov obmedzili pohyb vonku, zabezpečili si domáce zvieratá i včelstvá, keďže roztokom sú ohrozené včely.

Postreky môžu byť aplikované opakovane. Obec Závod informuje, že sa tak stane až po vyhodnotení efektu prvého postreku. Vysoká pri Morave, v tesnej blízkosti rieky, už avizuje sobotňajší (22. 6.) opakovaný postrek.

Kalamita potvrdená

Samosprávy pristúpili k dezinsekčným zásahom potom, čo Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Bratislave potvrdil na základe svojho monitoringu, že výskyt komárov dosiahol v tejto časti Záhoria, ale i niektorých mestských častiach Bratislavy vysoký až kalamitný charakter.

Na premnoženie komárov samosprávy upozornili už minulý týždeň, kritizovali Bratislavský samosprávny kraj (BSK), že včas neaplikoval postreky biologickou látkou Bti. Samosprávam prisľúbil finančnú pomoc predseda vlády SR Peter Pellegrini (Smer-SD). Z prostriedkov Úradu vlády SR má ísť o sumu do 100-tisíc eur.

Postreky proti komárom
8
Galéria
Zdroj: TASR

Ak chcete dostávať pravidelný prísun čerstvých správ z Bratislavy a okolia, sledujte nás na Facebooku, Instagrame a Twitteri.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM