Správy

Postreky proti komárom budú, až keď orgán verejného zdravotníctva vyhlási kalamitný stav

Poslanec BSK Andrej Kovarik označil podnety na premnožené komáre za absurdnú hystériu. Podľa neho ide o bežnú situáciu, ktorá nastáva po povodniach.

Ilustračný obrázok k článku Postreky proti komárom budú, až keď orgán verejného zdravotníctva vyhlási kalamitný stav
8
Galéria
Zdroj: TASR

Bratislavský samosprávny kraj (BSK) vyzval starostov obcí v povodí Moravy na Záhorí, aby v prípade, že tak ešte neurobili, požiadali Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ) SR o preverenie podnetov na premnoženie komárov.

Po stredajšom zasadnutí krízového štábu, ktorý sa zaoberal situáciou s výskytom komárov po nedávnom vybrežení Moravy, o tom informovala hovorkyňa BSK Lucia Forman.

Kalamitný stav

Pripomenula, že orgán verejného zdravotníctva môže ako jediný vyhlásiť kalamitný stav. „Na základe potvrdeného premnoženia sa môžu starostovia rozhodnúť, či obce v rámci svojich kompetencií aplikujú chemický postrek, ktorý prináša aj negatívne dôsledky pre všetky žijúce organizmy,“ uviedla. Dodala, že starostom a ľudom v dotknutých územiach je BSK maximálne nápomocný.

Forman pripomenula, že kraj intenzívne monitoruje potenciálne liahniská komárov v teréne a začal aplikovať biologickú látku BTi, aby sa tak zabránilo ďalšej vlne liahnutia komárov.

RÚVZ v Bratislave v stredu potvrdil, že vykoná orientačný monitoring výskytu komárov. „Na základe tohto monitoringu môže v prípade zistenia zhoršenej epidemiologickej situácie alebo jej bezprostrednej hrozby odporučiť samosprávam vykonať dezinsekčný zásah,“ uviedla hovorkyňa úradu Katarína Nosálová.

Premnožené komáre

O výrazne zhoršenej situácii s premnoženými komármi informovali v utorok (11. 6.) starostovia obcí na Záhorí v povodí Moravy. Za súčasným stavom, ktorý považujú za kalamitný, vidia nečinnosť Bratislavského samosprávneho kraja (BSK), ktorý podľa nich včas neaplikoval biologický prípravok ničiaci larvy komárov.

V súčasnej situácii, po nedávnych povodniach v okolí Moravy a vyliahnutí sa komárov, je podľa starostov nevyhnutný chemický postrek, biologický spôsob preferovaný krajom považujú za neúčinný. Starostovia tiež vyjadrili obavu z ohrozenia zdravia ľudí prostredníctvom prenosu chorôb komármi. „Prenos závažnejších humánnych infekčných ochorení komármi sa v SR doposiaľ nepotvrdil,“ reagovala na túto obavu hovorkyňa RÚVZ.

Splnomocnenec bratislavského primátora pre zeleň a životné prostredie a tiež poslanec BSK Andrej Kovarik označil podnety na premnožené komáre za absurdnú hystériu. Podľa neho ide o bežnú situáciu, ktorá nastáva po povodniach. „Komáre sú síce nepríjemný bodavý hmyz, no zároveň tvoria základ potravinového reťazca, prakticky všetkého, čo je vonku živé,“ upozornil Kovarik. Preto je podľa neho nezmysel vyvolávať hystériu a žiadať postreky jedovatými a pre zdravie škodlivými pesticídmi. Vyzýva skôr zamyslieť sa nad individuálnymi možnosťami ochrany, používaním repelentov alebo sieťok na okná.

Postreky proti komárom
8
Galéria
Zdroj: TASR

Ak chcete dostávať pravidelný prísun čerstvých správ z Bratislavy a okolia, sledujte nás na Facebooku, Instagrame a Twitteri.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM