Webnoviny - Rôzne

V Mlynskej doline vyrastie nový internát

Výškový internát za približne 39,5 milióna eur vyrastie v najbližších rokoch v areáli Vysokoškolského mesta – Mlyny Univerzity Komenského v blízkosti Átriových domkov a Výškových budov, takzvaného Štúraku.

Dvanásťposchodová budova s tromi blokmi by sa mala stať domovom pre približne 1 460 študentov. Budú sa tam nachádzať jedno- a dvojlôžkové izby s minikuchynkou a sociálnymi zariadeniami na bunke. Projekt s pracovným názvom Tretia noha Štúraku ráta aj s podzemnými a vonkajšími parkoviskami. Nachádzať by sa tam mali i stravovacie zariadenia. „Bol by som veľmi rád, ak by sa výstavba začala do dvoch rokov. Jej ukončenie by teda bolo reálne do roku 2014,“ povedal agentúre SITA riaditeľ Vysokoškolského mesta Ľ. Štúra – Mlyny Róbert Gula.

Výstavba takzvanej Tretej nohy Štúraku je stále v štádiu riešenia a hľadania optimálneho variantu financovania. Podľa Gulu sú v hre tri alternatívy finančného krytia. Vedenie rozmýšľa nad dotáciou zo štátneho rozpočtu, tú však považuje za najmenej pravdepodobný variant. Zvažuje i viaczdrojové financovanie, kde by časť výdavkov pokryl z vlastných peňazí a časť z pôžičky. Treťou alternatívou je financovanie formou verejno-súkromného partnerstva, teda PPP projektu. „Tento model sa zdá dnes najvýhodnejší a najreálnejší,“ konštatoval Gula.

V prípade PPP financovania prichádza do úvahy opäť niekoľko foriem. Vedenie by internátny pozemok prenajalo súkromnému investorovi, ktorý tam postaví budovu. Jednou z možností je, že súkromník bude internát prevádzkovať dovtedy, kým neprejde do vlastníctva majiteľa. Podľa Gulu by mohlo stavbu prevádzkovať i samotné Vysokoškolské mesto – Mlyny a na určité obdobie platiť dohodnutú platbu za užívanie. Treťou alternatívou je, že bude stavbu prevádzkovať vedenie Mlynov a investor zabezpečí jej správu.

Univerzita Komenského dlhodobo nedokáže vyhovieť všetkým záujemcom o ubytovanie, z kapacitných dôvodov musí ročne odmietnuť tri- až štyritisíc žiadateľov. Niektoré internáty v študentskom mestečku si po polstoročí žiadajú rekonštrukciu. „Kvôli tej budú musieť byť v budúcnosti uzatvorené, čím zákonite príde k zníženiu ubytovacej kapacity,“ konštatuje Gula. V posledných siedmich rokoch sa vedeniu podarilo zrekonštruovať Výškový blok A a časť Výškového bloku B, polovicu blokov na Manželských internátoch a štyri bloky na Átriových domkoch. Budúci rok má v pláne renovovať zostávajúce pôvodné izby na Výškovom bloku B, čím by mala byť rekonštrukcia takzvaného Štúraku skompletizovaná. Následne ešte treba vynoviť štyri bloky Manželských internátov.

SITA

Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM