Nina Táborská Rôzne

V centre Bratislavy vrcholia oslavy Dňa Európy. Podujatie ukončí špeciálny koncert + FOTO

K európskej oslave mieru a jednoty sa aj tentoraz zapojila Bratislava, kde si dnes na Hlavnom námestí môžete vychutnať celodenný program až do večera. Jeho prekvapujúcim vyvrcholením je vystúpenie hudobnej skupiny zloženej zo zástupcov svetovej diplomacie pôsobiacich na Slovensku.

Ilustračný obrázok k článku V centre Bratislavy vrcholia oslavy Dňa Európy. Podujatie ukončí špeciálny koncert + FOTO
Foto: Nina Táborská

Podľa riaditeľa Informačnej kancelárie Európskeho parlamentu v SR Roberta Hajšela týmto dňom si pripomíname výročie historickej deklarácie francúzskeho ministra zahraničných vecí Roberta Schumanna. Zjednotenie Európy si pripomínajú aj iné krajiny Európskej únie.

„V Bratislave je to pestrým programom. Zmesou hudby, tanca, zábavy, informácií a vedomosti. Na záver kapela zložená z cudzokrajných diplomatov akreditovaných na Slovensku zahrá piesne viacerých štátov Európskej únie vo viacerých jazykoch,“ prezradil Hajšel.

Dovtedy sa na hlavnom pódiu vystriedajú rôzne záujmové skupiny s vystúpeniami v slovenčine aj iných európskych jazykoch. Predstavia sa detské folklórne súbory, školy s vyučovaním cudzích jazykov i dvaja známi otcovia. Slovenský otec hip-hopu známy pod menom Vec sa na jednom pódiu stretne s otcom slovenského džezu Petrom Lipom a vznikne tak pestrá zvuková fúzia pre všetky generácie.

Prečítajte si tiež: V Bratislave sa začína putovný Minifestival európskeho filmu 7×7

Koncertom sa predstaví aj alternatívna skupina Zlokot, ktorá bude sprevádzať rapera Veca. Tiež námornícka skupina Roc`hann ponúkajúca repertoár okorenený o folklór viacerých európskych krajín, aj vychádzajúca pesničkárska hviezda Martina Javor so svojou skupinou, či kapela Philanthropy band.

V programe Dňa Európy sú aj kultúrno-vzdelávacie súťaže o Európskej únii o zaujímavé ceny, aj rôzne interaktívne hry na javisku či pri stánkoch. Viac o fungovaní Európskej únie a príležitostiach, ktoré ponúka prostredníctvom rôznych typov kultúrnych podujatí a vzdelávacích aktivít sa možno dozvedieť v Európskom informačnom stane.

Tam možno získať aj kontakty na slovenských europoslancov. Takmer 20 prezentačných stánkov zahraničných veľvyslanectiev, občianskych mimovládnych organizácií a ďalších inštitúcií poskytuje informácie o možnostiach jazykového vzdelávania a iných aktivitách doma a v zahraničí. Program potrvá do večera 21:00.

Prečítajte si tiež: Čitáreň U červeného raka otvoria už v polovici mája

Deň Európy 2015
12
Galéria
Foto: Nina Táborská
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM