Aktualizované Krimi

V Bratislave zasahovala NAKA: V akcii TERRA išlo o pozemky

Národná kriminálna agentúra zasiahla v Bratislave a v Poprade. Podľa policajnej správy ide o reštituované pozemky.

Ilustračný obrázok k článku V Bratislave zasahovala NAKA: V akcii TERRA išlo o pozemky
Zdroj: Facebook.com/Polícia Slovenskej republiky

Štyroch podozrivých z korupcie a legalizácie príjmov z trestnej činnosti zadržala Národná kriminálna agentúra (NAKA) pri dvoch akciách, pri ktorých zasahovala v Poprade a Bratislave. TASR o tom informoval hovorca Prezídia Policajného zboru Michal Slivka.

Kšefty s pozemkami

NAKA zasahovala súbežne pri dvoch akciách s krycím názvom TERRA v Bratislave a Zemepán v Poprade. „Zadržali sme štyroch podozrivých z korupcie a legalizácie príjmov z trestnej činnosti. Vyšetrovanie sa týka reštitučných konaní na Slovenskom pozemkovom fonde,“ poznamenal Slivka. Ide o reštituované pozemky v katastri obcí Vrbov, Veľká Lomnica, Nová Lesná, Žakovce a mesta Svit. Ich výmera je najmenej 684 500 štvorcových metrov.

„Podozriví sú spájaní s kladným vybavením navrátenia pozemkov. Za zabezpečenie kladného vybavenia reštitučnej náhrady mali požadovať úplatok 40 percent z výmery,“ povedal Slivka. Ako dodal, pozemky mali následne previesť na blízke osoby a majetkovo alebo personálne prepojené spoločnosti.

„V súčasnosti prebiehajú potrebné procesné úkony, zatiaľ nie je nikto obvinený,“ dodal Slivka.

Vyšetrujú podozrenia

Slovenský pozemkový fond (SPF) od utorkového rána monitoruje vzniknutú situáciu. Uviedol to pre TASR hovorca SPF Martin Kormoš v reakcii na medializované informácie, že Národná kriminálna agentúra (NAKA) zadržala štyroch ľudí podozrivých z korupcie a legalizácie príjmov z trestnej činnosti pri reštitučných konaniach na SPF.

SPF podľa Kormoša priebežne šetrí všetky podozrivé skutočnosti, o ktorých sa dozvie alebo ktoré svojou činnosťou zistí, a tie oznamuje orgánom činným v trestnom konaní. V prípade akéhokoľvek preukázania skutočností, že sa zamestnanci SPF dopustili protiprávnej činnosti, SPF bezodkladne vyvodí personálnu zodpovednosť.

„Zároveň však chceme upozorniť na to, že SPF je vo finálnej fáze ukončenia príprav rozsiahlej zmeny fungovania SPF, súvisiacej so zmenou stratégie a radikálnou zmenou organizačnej štruktúry, so zameraním na sfunkčnenie činností SPF a očistenie od negatívnych javov a vplyvov,“ priblížil hovorca fondu.

Kormoš dodal, že noví štatutári SPF si dali za cieľ zmeniť súčasný negatívny pohľad verejnosti na fungovanie SPF a od svojho menovania pripravujú a realizujú kroky smerujúce k pozitívnej zmene.

Zdroj: TASR

SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM

SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM

Najčítanejšie