Nina Táborská Kultúra

V Bratislave v nedeľu štartuje Festival Astorka

Festival Astorka, ktorý sa začne už dnes večer, po jedenásty raz prinesie do bratislavskej Astorky tie najlepšie predstavenia. Informovala o tom Veronika Beňadiková, tlačová tajomníčka BSK.

Ilustračný obrázok k článku V Bratislave v nedeľu štartuje Festival Astorka
Zdroj: TASR

„Jedenásty ročník prinesie do Astorky opäť zvučné mená divadelnej scény, hudobníkov, ale aj výtvarníkov. Súčasťou sprievodného programu budú koncerty, výstavy, ale aj filmy,“ uviedol predseda Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) Pavol Frešo. Zriaďovateľom divadla je práve BSK.

Priestor pre umelcov z celého sveta

Od roku 2005, keď sa uskutočnil I. ročník Festivalu Astorka, prijali do Bratislavy pozvanie desiatky zahraničných súborov z Európy a USA. Práve na Festivale Astorka sa prvýkrát na Slovensku predstavili mnohé poľské, maďarské divadlá i české súbory rovnako ako divadlá z Ruska či Bieloruska.

Priestor dostávajú aj slovenskí umelci a účinkovalo tam i mnoho slovenských džezových a bluesových muzikantov, výtvarníkov, fotografov.

Medzi najznámejšie herecké osobnosti na festivale patrili českí umelci Ivan Trojan, Jiří Lábus, Oldřich Kaiser, Miroslav Krobot, Jiří Bartoška, Karel Heřmánek, Vilma Cibulková, držiteľ Thálie Tomáš Pavelka, mnohými cenami ovenčená varšavská herečka Małgorzata Rożniatowska známa z Kieslowského filmu Krátky film o láske, z Poľska takisto Carol Swifft, preslávený ruský divadelník Mark Rozovskij, slávni maďarskí umelci László Gálffi, András Kern, Erzsébet Kútvölgyi, brestovskí umelci a mnohí ďalší.

Festival sa začne dnes predstavením Shakespearovy sonety pro smyčcové kvarteto, v ktorom sa predstaví Václav Postránecký v sprievode ženského sláčikového kvarteta.

V pondelok (26.10.) bude festival pokračovať maďarským divadlom Vígszínház s inscenáciou o životných osudoch uznávanej maďarskej lekárky a priekopníčky v špeciálnej starostlivosti Alaine Polczovej. Utorok (27.10.) bude patriť Švandovmu divadlu na Smíchove z Prahy a hre Popeláři, pre ktorú napísal hudbu Roman Holý z kapely Monkey Business.

Prečítajte si tiež: Štúdio L+S pozýva divákov na novú komédiu Skaza Titaniku. Herci v nej zahrajú aj lodnú skrutku

Foto: Ilustračné.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM