Iné športy Šport

V Bratislave sa zišli športové špičky, ktoré pri ich skvelých výkonoch nevidíte

Na Veľkom Draždiaku sa cez víkend začali 26. majstrovstvá Európy v orientačnom potápaní juniorov. Povzbudzovať skvelých "obojživelníkov" môžete až do 10. septembra.

Ilustračný obrázok k článku V Bratislave sa zišli športové špičky, ktoré pri ich skvelých výkonoch nevidíte
8
Galéria

Pri petržalskom Veľkom Draždiaku sa zišli športové špičky, ktoré však pri ich skvelých výkonoch nemáte šancu vidieť. Skrývajú sa totiž pod hladinou jazera.

Pod hladinou ako doma

Orientační potápači sa musia cítiť pod hladinou ako doma. Musia stopercentne ovládať kompas a s jeho pomocou nájsť všetky kontrolné stanoviská. Najdôležitejšia je správna a rýchla orientácia v neznámom teréne, ktorým je stojatá voda jazera. Často v nej nevidieť ani na meter pred seba. Potápači sa nemôžu riadiť ani podľa dna vodnej plochy. Pomocou dýchacieho prístroja, ktorý majú schovaný v kryte pred sebou, sa totiž pohybujú iba približne 1 meter pod hladinou.

Pred potopením je dôležité vymeranie trate na súši. Vopred si ju zamerajú a prekreslia na geodetickú dosku. Podľa nákresu si kompasom zamerajú trať a zaznačia súradnice.

Históriu orientačného potápania začali písať v 60. rokoch minulého storočia. V pôvodných disciplínach, ktoré vymysleli v Taliansku a Rakúsku, išlo viac o zručnosť ako o orientáciu. Vtedajší potápači sa museli popasovať napríklad s prišitím gombíka pod vodou.

Základ disciplín, tak ako ich poznáme v súčasnosti, dali reprezentanti bývalého Sovietskeho zväzu. Dnes musia potápači, ktorých vidno na hladine len vďaka plaváku, čo najrýchlejšie preplávať okolo kontrolných tyčí a zahýbať s nimi. Ak by zatriasli málo, hrozí im diskvalifikácia, pretože rozhodcovia nemôžu overiť, či pretekár na stanovisku skutočne bol. V kalnej vode sa dá ľahko zablúdiť. Pretekár sa za žiadnych okolností nemôže vynoriť, inak je opäť diskvalifikovaný. Súčasťou výstroja sú kompas s plavbomerom, monoplutva a potápačská fľaša.

Športovci zo 14 krajín

Na Veľkom Draždiaku v Petržalke sa do konca tohto týždňa predstaví stovka športovcov zo 14 krajín. Napriek tomu, že ide o majstrovstvá Európy, na štarte sú aj reprezentanti Egypta a Kanady, pretože juniorská kategória má otvorený charakter. Na podujatí sa predstaví aj Slovenská republika, Česká republika, Maďarsko, Nemecko, Francúzsko, Taliansko, Estónsko, Chorvátsko, Ukrajina, Rusko, Kazachstan, Rakúsko.

Viac o zaujímavom športovom súperení sa dozviete TU.

Majstrovstvá Európy v orientačnom potápaní
8
Galéria
Zdroj: bratislava.dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie