Správy Samospráva

V Bratislave pribudnú NÁJOMNÉ byty: Zmení sa na ne schátraná budova internátu

Magistrát tvrdí, že rozširovanie fondu mestských nájomných bytov je jednou z priorít.

Ilustračný obrázok k článku V Bratislave pribudnú NÁJOMNÉ byty: Zmení sa na ne schátraná budova internátu
Zdroj: facebook.com/Matúš Vallo má rád Bratislavu

Opustenú budovu internátu v Záhorskej Bystrici premenia na mestské nájomné byty. Rekonštrukciou má vzniknúť zhruba 90 nových bytov. Mesto Bratislava už má v rámci projektových prác architektonickú štúdiu a konštatuje, že ide o jeden z krokov na rozširovanie kapacity mestských nájomných bytov a zvýšenie dostupnosti bývania.

Bývanie aj škola a škôlka

Objem internátu zostane zachovaný. Architekti navrhujú zmeny dispozičného riešenia tak, aby vzniklo kvalitné prostredie pre nájomné bývanie s adekvátnym zázemím,“ priblížil bratislavský magistrát. Avizuje napríklad vybudovanie dostatočného počtu parkovacích miest či doplnenie stromoradia.

Projekt počíta aj s celkovou premenou areálu, v ktorom bude okrem bývania aj škola, škôlka a zariadenie sociálnych služieb. Tie pripravuje Bratislavský samosprávny kraj a bratislavská mestská časť Záhorská Bystrica.

Rekonštrukcie nájomných bytov

Bratislava tvrdí, že rozširovanie fondu mestských nájomných bytov je jednou z priorít. Začiatkom tohto roka pridelilo mesto ďalších 14 zrekonštru­ovaných bytov žiadateľom. Tento rok má v pláne zrekonštruovať ďalších 30 bytov. „Na jeseň tohto roku začneme s výstavbou bytového domu na Muchovom námestí so 103 nájomnými a náhradnými nájomnými bytmi,“ spresnila samospráva.

Budúci rok chystá výstavbu bytového súboru na Terchovskej ulici v Ružinove v počte 83 bytov, ktorý sa momentálne nachádza vo fáze vypracovania projektu pre stavebné povolenie. Ďalší bytový súbor – Janíkov dvor so 100 bytmi je aktuálne vo fáze architektonickej súťaže a už čoskoro majú byť známe výsledky.

Územný plán

Mesto deklaruje zmeny územného plánu a nové pravidlá spolupráce s developermi, ktoré majú zabezpečiť férovú výstavbu v prospech Bratislavčanov. „Po pilotnom projekte by sa mal fond mestských nájomných bytov rozšíriť o približne 142 bytov. Finálny počet bytov však závisí od jednotlivých projektov,“ podotklo mesto.

Byty z voľného trhu

V blízkej budúcnosti očakáva vyhlásenie verejného obstarávania na nákup približne 100 bytov z voľného trhu, ktorých kolaudácia by mala byť do decembra 2023. Toto leto podá magistrát na stavebné úrady aj žiadosti na povolenie rekonštrukcie dvoch bytových domov – Zámocké schody v Starom Meste a na ulici Velehradská v Ružinove. V polovici roka 2023 tak predpokladá ďalší prírastok bytov do bytového fondu.

Témy, ktoré hýbu Bratislavou

🏡 Pozrite sa, ako zmeníme chátrajúcu budovu internátu v Záhorskej Bystrici na mestské nájomné byty! Rekonštrukciou...

Posted by Matúš Vallo má rád Bratislavu on Tuesday, May 10, 2022
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM