Kultúra Rôzne

V Bratislave predstavili umelecký vlak. Cestujúci sa môžu tešiť na zaujímavé výstavy

Po Viedni už aj v Bratislave odštartoval umelecký vlak projektu TRAM. Špeciálny vlak bude medzi rakúskou a slovenskou metropolou premávať 11-krát denne.

Ilustračný obrázok k článku V Bratislave predstavili umelecký vlak. Cestujúci sa môžu tešiť na zaujímavé výstavy
5
Galéria
Zdroj: TASR

Po viedenskej vernisáži odštartovali v stredu (21. 2.) v Bratislave projekt TRAM – galériu súčasného umenia a kultúrneho centra v umeleckom vlaku. Predstavenie špeciálne upraveného vlakového spojenia medzi Bratislavou a Viedňou, ktoré bude do novembra premávať pravidelne medzi viedenskou a bratislavskou hlavnou stanicou 11-krát denne a cestujúcim ponúkne netradičné umelecké zážitky, sa konalo za účasti rakúskeho veľvyslanca na Slovensku Carla Helfrieda, predstaviteľov železníc oboch krajín, predsedu BSK Juraja Drobu a primátora Bratislavy Iva Nesrovnala.

Výstavy i diskusie

Vo vlaku si cestujúci budú môcť prezrieť rozličné výstavy súčasného umenia. Momentálne je to výstava kurátora Gottfrieda Gusenbauera FlipBooks on Tour, inštalácia manipulovaných bicyklov Otisa Lauberta, performance „Keď“ od Illony Németh. Cestovanie spestrí i hudobný, divadelný a performance festival.

Aj bratislavskú vernisáž netradičnej galérie súčasného umenia v umeleckom vlaku ozvláštnil svojím vystúpením slepý rómsky harmonikár Mário Bihári. Nechýbala ani poľská umelkyňa Marta Kopyt, ktorá exteriér vlaku premenila v rámci Train Cover Project na umelecké dielo.

„Poslaním projektu bolo spojiť kultúrne aktivity slovenských a rakúskych umelcov a zároveň upozorniť vo vlaku ľudí, ktorí sa tu pohybujú medzi hlavnými mestami Viedňou a Bratislavou na to, že kultúra môže duchovne obohacovať,“ povedal kurátor projektu TRAM a riaditeľ Curatorial Studies Institute Juraj Čarný.

Ako ďalej ozrejmil, v umeleckom vlaku dostanú každú stredu večer priestor diskusie, prezentácie, prednášky významných hostí z oblasti umenia, kultúry a diplomacie. „Väčšina tých programov, ktoré sme tu nachystali, sú možno také malé pasce, tajné prekvapenia, aby sme ľudí trošku posunuli niekam inam.“

Cieľ projektu

Výstavy postupne počas roka obsadia všetky štyri vagóny vlaku. „Naším cieľom je zviditeľniť progresívnych umelcov, spisovateľov, divadelníkov, hudobníkov, ale aj alternatívne kultúrne centrá. Chceme ľudí upozorniť, že dôležitá kultúra sa deje aj v zaujímavých priestoroch na Slovensku, nielen vo veľkých múzeách a galériách v hlavnom meste. Toto je práve miesto pre Stanicu v Žiline, Stanicu v Banskej Štiavnici, pre Nástupište 1–12 a iniciatívy, ktoré prebiehajú po Slovensku,“ dodal Čarný.

Názov projektu sa viaže na viedenskú električku, ktorá od roku 1914 spájala Viedeň a Bratislavu. Projekt TRAM pripravilo pri príležitosti viacerých významných výročí roku 2018 a pri príležitosti 25 rokov bilaterálnej spolupráce Rakúska a Slovenska veľvyslanectvo Rakúskej republiky v Bratislave a vznikol v spolupráci slovenských a rakúskych železníc.

Umelecký vlak projektu TRAM
5
Galéria
Zdroj: TASR
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM