Kultúra

Hložník má jubileum. V Nedbalke mu otvorili výstavu

Ferdinand, mladší brat Vincenta Hložníka, sa venoval predovšetkým maľbe a kresbe.

Ilustračný obrázok k článku Hložník má jubileum. V Nedbalke mu otvorili výstavu
Zdroj: TASR

Diela Ferdinanda Hložníka môžu až do mája obdivovať návštevníci bratislavskej Galérie Nedbalka.

Výročie

Výstava „Ferdinand Hložník – Tvorba ako genéza vlastnej identity“ predstavuje diela z depozitára galérie a koná sa pri príležitosti blížiaceho sa 100. výročia narodenia umelca.

„Výstava je pohľadom do maliarovho tvorivého obdobia ohraničeného rokmi 1958 až 1980. Ťažisko expozície sa sústreďuje na práce zo 60. rokov minulého storočia. Táto kapitola patrí v rámci umelcovej tvorby medzi najvýznamnejšie,“ uviedol kurátor výstavy Ľudovít Petránsky.

Mladší brat Vincenta

Ferdinand Hložník (1921 – 2006) bol mladší brat Vincenta Hložníka a venoval sa predovšetkým maľbe a kresbe. Významné sú aj jeho ilustrácie. V rámci umeleckej generácie druhej svetovej vojny patrí medzi najvýznamnejšie osobnosti slovenského výtvarného umenia (Orest Dubay, Ladislav Guderna, Vincent Hložník, Viliam Chmel, Ján Novák, Ervín Semian, Jozef Šturdík a Ernest Zmeták).

Pri vstupe do výstavy sa návštevníci zoznámia z dielami Ferdinanda Hložníka z konca 50. rokov.

„V rokoch 1950 až 1958 v nich dominovalo prostredie rodného Svederníka, krajina a obrazy z prostredia rodiny. Rovnako rezonujú aj dobové spoločenské témy ako napríklad ohrozenie života konkretizované námetom padlých a živých vojakov,“ priblížil kurátor.

Výstava potrvá do 3. mája.

Chcete dostávať pravidelný prísun čerstvých správ z Bratislavy a okolia? Sledujte nás na Facebooku, Instagrame a Twitteri.

Rýchle správy

Najčítanejšie