Utorok 23. júl 2019 Oľga  22 °C
Nina Táborská Rôzne

V Bratislave otvorili Týždeň vedy a techniky, nosnou témou je svetlo

Prezentácia toho najpútavejšieho, čo sa v oblasti vedy a techniky za uplynulý rok na Slovensku udialo. To je cieľom podujatia s názvom Týždeň vedy a techniky, ktoré dnes slávnostne otvorili v Centre vedy Centra vedecko-technických informácií (CVTI) v Bratislave.

Ilustračný obrázok k článku V Bratislave otvorili Týždeň vedy a techniky, nosnou témou je svetlo
Zdroj: TASR

„Novembrový Týždeň vedy a techniky predstavuje naozaj vhodnú príležitosť osloviť predovšetkým mladých ľudí a osloviť ich tak, aby sa mnohí z nich rozhodli pre vedeckú dráhu,“ uviedol dnes vo svojom príhovore minister školstva Juraj Draxler, ktorý spolu so zástupcami univerzitného a vedeckého prostredia slávnostne otvoril podujatie.

To potrvá až do nedele 15. novembra. Prednášky, prezentácie, výstavy či workshopy sa konajú po celom Slovensku. Nosnou témou tohto ročníka je svetlo.

Minister v príhovore zároveň avizoval, že príde k zmenám pri oceňovaní vedcov. Doterajšiu Cenu za vedu a techniku nahradí nová. „Už od budúceho roku plánuje ministerstvo udeľovať vedecké ceny vo veľkolepejšom formáte ako doteraz,“ uviedol Draxler s tým, že ide o súčasť opatrení na zlepšenie prezentácie slovenskej vedy.

Interaktívna výstava

V rámci Týždňa vedy a techniky dnes v Bratislave otvorili interaktívnu výstavu Veda netradične, ktorej myšlienkou je ukázať širokej verejnosti, a najmä mládeži, výskum, vývoj a inovácie v praxi. Výstavu si možno pozrieť v Centre vedy CVTI. V rovnakých priestoroch je pripravená aj prehliadka bádateľských projektov študentov stredných škôl.

Jedným z hlavných podujatí, ktoré organizuje CVTI, sú prednášky venované biomedicíne s názvom „Streda s molekulárnou biomedicínou“. Prednášať bude významný slovenský vedec Peter Celec so svojimi kolegami. Záujemcovia sa napríklad dozvedia viac o DNA. Podujatie sa uskutoční v stredu 11. novembra.

Súčasťou Týždňa vedy a techniky je aj Festival vedeckých filmov, ktorý sa začína dnes a potrvá do 13. novembra. Ústrednou témou premietaných filmov je svetlo. Viac informácií o podujatiach v rámci Týždňa vedy a techniky nájdu záujemcovia na webstránke www.tyzdenvedy.sk

Organizátorom podujatia je Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky v spolupráci s Centrom vedecko-technických informácií SR a Národným centrom pre popularizáciu vedy a techniky v spoločnosti.

Prečítajte si tiež: Kam tento týždeň v Bratislave? Čaká na vás Festival Slobody, Radůza, ale aj lampiónový sprievod

Zdroj: TASR