Ľuba Lesná Rôzne

V Bratislave otvorili Japonské centrum, šíriť bude japonský jazyk a kultúru

V priestoroch Paneurópskej vysokej školy (PEVŠ) v Bratislave dnes otvorili Japonské centrum. Študentom ponúkne špecializovanú výučbu japonského jazyka, vďaka ktorej budú môcť študovať na japonských školách či pracovať v japonských firmách na Slovensku a v Japonsku.

Ilustračný obrázok k článku V Bratislave otvorili Japonské centrum, šíriť bude japonský jazyk a kultúru
Zdroj: TASR

Centrum okrem toho bude priestorom pre interkultúrne vzdelávanie a tradičnú i modernú japonskú kultúru. K upevneniu slovensko-japonských vzťahov má prispieť aj dnes podpísaná dohoda o spolupráci medzi PEVŠ a vysokou školou v japonskom Niigate.

Medzinárodné pracovné trhy

Podľa mentora slovenskej japonológie a spoluzakladateľa Japonského centra Štefana Pecha slovenské vysoké školy dnes pri napĺňaní potrieb praxe potrebujú reflektovať internacionalizáciu pracovných trhov.

V Japonsku vidí jednu z najdlhších a kultúrne najbohatších národných kontinuít vo svete.Pobyt v krajine vychádzajúceho slnka pokladá pre človeka zo západnej civilizácie za najlepšiu školu pre rozvoj vlastnej interkultúrnej vyspelosti. „Keď k tomu pridáme ekonomickú a vedecko-technickú pozíciu Japonska, tak aj japončinu vnímame v inom svetle,“ povedal Pecho.

Otvorenie centra – historická udalosť

Veľvyslanec Japonska v SR Akio Egawa pokladá otvorenie centra za historickú udalosť, ktorá prispeje k prehĺbeniu partnerstva medzi Slovenskom a Japonskom. Vyzdvihol aj to, že počet študujúcich japončinu na Slovensku stúpol o 40 percent. Ako dodal, v súčasnosti existuje medzi slovenskými a japonskými vysokými školami 18 zmlúv o spolupráci.

V rámci slávnostného otvorenia Japonského centra sa v Galérii Karola Kállaya v PEVŠ uskutočnila aj vernisáž fotografií približujúcich región Niigata.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM