Rôzne

V Bratislave otvorili Centrum prevencie internetovej závislosti

Pri príležitosti Medzinárodného dňa bezpečného internetu otvorili Centrum prevencie internetovej závislosti.

Ilustračný obrázok k článku V Bratislave otvorili Centrum prevencie internetovej závislosti
3
Galéria
Zdroj: TASR

Dve až tri percentá používateľov internetu sú závislí od určitej online aktivity, pričom najohrozenejšou skupinou sú mladí ľudia od 15 – 30 rokov. Na utorkovom (7. 2.) slávnostnom otvorení Centra prevencie internetovej závislosti neZavislost.sk o tom informoval prezident občianskeho združenia eSlovensko Miroslav Drobný.

Internetová závislosť

„V projekte sa zameriame najmä na používateľov internetu, u ktorých sa môže, ale nemusí závislosť rozvinúť. Život im preteká ako piesok medzi prstami. Budeme sa snažiť pomôcť všetkým, ktorí chcú svoje problematické, nadmerné používanie internetu dostať opäť do vlastných rúk,“ povedal Drobný.

Manažérka projektu Jarmila Tomková definovala ciele novovzniknutého centra. Na prvom mieste je informovanie o jave, jeho prevencii a terapii prostredníctvom webovej stránky www.nezavislost.sk. Centrum sa má stať odbornou platformou pre expertov z univerzít, výskumu a poradenstva a chce sa venovať aj výskumu internetovej závislosti na slovenskej aj medzinárodnej úrovni.

Dôležitým cieľom je vytvorenie siete regionálnych centier pomoci, aby sa deti či rodičia mohli obrátiť na odborníkov vo svojom okolí.

Online život vo vlastných rukách

Pod mottom „online život vo vlastných rukách“ predstavil Drobný pilotnú verziu androidovej aplikácie neZávislosť, určenú používateľom mobilov a internetu. Meria čas strávený na mobile a v jednotlivých aplikáciách, ponúka test internetovej závislosti, časovú stopku a ďalšie funkcie, ktoré môžu používateľovi pomôcť lepšie sa poznať a získať rovnováhu medzi časom stráveným online a offline.

Centrum prevencie internetovej závislosti vzniklo v rámci projektu Zodpovedne.sk s podporou Európskej únie. Jeho partnermi sú Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR a Linka detskej istoty.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM