Správy

V Bratislave je IT gymnázium, ktoré má pre svojich žiakov zamestnanie

Čo čakajú rodičia a deti od školy? Medzi priority detí väčšinou patria - chcem tam mať kamarátov, chcem aby ma bavila... Hlavne, nech to nie je ťažké. Rodičia sú už zvyknutí pozerať sa aj za nich, trošku ďalej. Gymnázium na Gercenovej v Bratislave má pre svojich študentov budúceho zamestnávateľa.

Ilustračný obrázok k článku V Bratislave je IT gymnázium, ktoré má pre svojich žiakov zamestnanie
Zdroj: TASR

IT vedie

Napriek stále vysokému percentu nezamestnanosti, IT firmy dnes hľadajú na Slovensku viac ako 10-tisíc zamestnancov. Podľa prieskumov sa toto číslo sa má ešte zvyšovať.

Spoločnosti DELL chýbajú kvalitní ľudia. A majú presnú predstavu o tom, koho by potrebovali ako i to, aké by mali mať zručnosti. A tak spolu s vedením Gymnázia Svätej Rodiny vytvorili profil absolventa, na ktorého po maturite čakajú.

Na otázky odpovedá riaditeľka Gymnázia na Gercenovej, Helena Jánošíková:

Čo majú vaši študenti v rozvrhu iné, ako deti na bežných gymnáziách ?

Nový vzdelávací program, s ktorým sme začali len v tomto školskom roku, je posilnený o hodiny informatiky a vyučovanie anglického a nemeckého jazyka. Oba jazyky sú najviac používané IT firmami nielen v rámci Slovenska. Našich študentov čakajú také témy ako robotika, tvorba webových stránok, programovanie. Počas štúdia budú mať možnosť získať certifikát ECDL , Certifikat Microtic. Okrem posilnenia informatiky obsahuje nový školský vzdelávací program aj vyučovanie tzv. soft skills (tzv. mäkké zručnosti) ako sú prezentačné zručnosti, time management, zvládanie stresu, komunikačné zručnosti a pod.

Akým spôsobom sa spoločnost DELL zúčastňuje na vzdelávaní?

Vyučovanie je plne v rukách našich vlastných pedagógov. Takže „ vyučovanie“ v tej základnej forme nebude riešiť partner. Partnerstvo prebieha na báze budovania vzťahu s firmou, exkurzií, prednášok, spoločných študentských projektov. a tiež stáží v rámci predmetu Informatika. Ide teda skôr o stály konzulting, ako o „darovanie počítačov“ . Kvalitné technologické vybavenie máme už zabezpečené z projektu Moderné gymnáziá v Bratislavskom kraji, ktorý je financovaný zo štrukturálnych fondov Európskej únie.

Prečo budú pre zamestnávateľa vaši absolventi lepší, ako akýkoľvek iní „na inzerát“ ?

Každý nový, aj ideálne vybraný zamestnanec, potrebuje po nástupe min 2 mesiace na zaškolenie, získanie tzv. „soft skills“ . Naši absolventi budú minimálne o tieto 2 mesiace „ lacnejší“.

Budú mať možnosť študenti v DELL popri škole aj reálne pracovať?

Napriek tomu, že sa špecializujeme, naďalej zostávame gymnáziom. Nie sme odbornou školou, ktorá zabezpečuje povinnú prax. No máme rozdiskutovanú možnosť stáží počas školského roka.

Čo ak sa študenti po maturite rozhodnú pre úplne inú oblasť , ako je IT?

V treťom ročníku si volia semináre podľa vlastných záujmov. Môžu si zvoliť biológiu a hlásiť sa na medicínu, alebo NOSku a ísť študovať na právo. Nový vzdelávací program je len pridanou hodnotou, nie obmedzením.

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM