Správy

Úspešný projekt ohrádok: V Bratislave vďaka nim vyzbierali 23-TISÍC stromčekov

Za dva týždne OLO vyzbieralo zo špeciálnych ohrádok približne 23-tisíc vianočných stromčekov.

Ilustračný obrázok k článku Úspešný projekt ohrádok: V Bratislave vďaka nim vyzbierali 23-TISÍC stromčekov
5
Galéria
Zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Bratislavská mestská firma Odvoz a likvidácia odpadu (OLO) vyzbierala zo špeciálnych ohrádok za prvé zhruba dva týždne približne 23-tisíc stromčekov v celkovej váhe viac ako 130 ton. TASR o tom informovala Zuzana Balková z OLO. Opätovne však pripomína, že do ohrádok patria len stromčeky v prírodnom stave, teda odzdobené a nezabalené.

„Na knižnice či mulč sa premenia len tie stromčeky, ktoré do ohrádok odložíte bez plastových vriec, kvetináčov, papierových krabíc či vianočných ozdôb,“ skonštatovala Balková.

Čaká ich premena

Následným materiálnym zhodnotením sa stromčeky premenia napríklad opäť na knižnice, ktoré poslúžia v centrách voľného času, základných umeleckých školách či rodinách s jedným rodičom. Zároveň sa však 300 odzdobených vianočných stromčekov premení na mulč. Ten zamedzuje rastu burín, podporuje tvorbu humusu a udržiava dostatočnú vlhkosť, čím znižuje potrebu zalievania.

Príďte si po mulč

Stane sa tak v sobotu (20. 1.) počas prvej Novoročnej mulčovačky v Bratislave. Záujemcovia si budú môcť odniesť mulč z ihličnanov, ktorý si môžu dať k svojim stromom, kríkom či záhonom. Zabúdať však netreba na to, že nie pre každú rastlinu je vhodný. Keďže tento mulč je „kyslý“, je možné ho použiť k ihličnanom, okrasným drevinám, pre popínavé rastliny či trvalky, ktorým vyhovuje kyslé prostredie.

Sú to napríklad azalky, rododendrony, vresy, vresovce, hortenzie alebo čučoriedky, brusnice, ale aj veľká časť ihličnanov a iných prevažne stálozelených listnatých kríkov. Naopak, tento typ mulču sa neodporúča dať napríklad pre ovocné stromy a suchomilné trvalky ako levanduľa či okrasné trávy.

Mulč je možné, okrem nastielania pod okrasné alebo úžitkové rastliny, použiť aj ako organický materiál na vysypanie nespevnených chodníkov a cestičiek v záhradách. Predchádza zhutneniu pôdy a najmä vo vlhkom počasí tvorbe blata na záhradných chodníčkoch.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Foto: ilustračné

Prečítajte si tiež

Zdroj: Twitter.com/Pasi Widgren
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM