Úsmevy pionierov aj zástup čakajúci na mandarínky. Výstava v Zichyho paláci je obrazom doby normalizácie

Autori fotografovali život obyčajných ľudí po rozhodnutiach politikov, ktorými radikálne zmenili ich život.

Návratom do diania historických udalostí pred polstoročím je výstava Obraz normalizácie v galérii Nadácie Slovak Press Photo v Zichyho paláci. Jej podtitul Československá dokumentárna fotografia po roku 1968 potvrdzujú autori z oboch následných krajín. Českú republiku zastupujú Vladimír Birgus a Jindřich Štreit, ktorí fotili na vidieku aj v mestách. Teritóriom Slovákov Juraja Bartoša a Petra Procházku bolo rušné prostredie Bratislavy.

Obrazy doby

„Tieto fotografie sú naša kolektívna pamäť, obraz určitej doby, ktoré tiež nastavujú zrkadlo dnešnej spoločnosti. Pripomíname si 50. výročie vpádu okupačných vojsk Varšavskej zmluvy na územie Československa. Tým sa násilne prerušil obrodný demokratizačný a reformný proces 60. rokov 20. storočia a komunistická moc nastolila obdobie takzvanej normalizácie,“ na vernisáži výstavy povedala jej kurátorka Bohunka Koklesová, ktorá vybrala asi 50 fotografií z archívov autorov.

Podľa nej všetci štyria fotografovali život obyčajných ľudí po rozhodnutiach politikov, ktorými radikálne zmenili život z predchádzajúcej eufórie začínajúcej slobody. Nastala u nich apatia, rezignácia a nezáujem. Do prvomájových sprievodov chodili z povinnosti, boli smutní. Na záberoch vidieť istú mieru osamelosti, absenciu vlastných rozhodnutí, prispôsobenie sa novému poriadku v spoločnosti. Bezútešná situácia „znormalizovaného“ človeka je však na záberoch neraz konfrontovaná s absurditou všedného dňa, socialistickým životným štýlom alebo s prenikaním politického a osobného života.

Socialistické absurdity

Vtipne pôsobia heslá o voľbe mieru, výzdoba výkladov obchodov a iné absurdity. Ale aj smelosť viacerých študentov, ktorí 1. mája 1969 namiesto tradične povinných svetových osobností niesli transparenty s vlastnými portrétmi. Inú situáciu potvrdzujú povinné aktivity pionierov či zástupy čakajúce na mandarínky a iné vianočné nákupy. Presvedčivé dokumenty sú aj z vítania osobnosti Pražskej jari Alexandra Dubčeka alebo nástenný nápis: Tu zabili ruskí okupanti 18-ročné dievča 21. augusta 1968.

Výstava potrvá do 13. septembra.

Zdroj: TASR