Aktualizované Rôzne Rôzne

Účastníkov pochodu vďaky učiteľom neodradilo ani zlé počasie

Štrajk učiteľov bol síce prerušený, učitelia však zostávajú v štrajkovej pohotovosti aj naďalej. Naplánované akcie a zhromaždenia tak pokračujú. Príkladom sú pochody vďaky, ktoré išli z Ružinova, Karlovej Vsi, Petržalky a Starého Mesta na demonštráciu na Námestí SNP.

Ilustračný obrázok k článku Účastníkov pochodu vďaky učiteľom neodradilo ani zlé počasie
Foto: Michaela Katonová / Zdroj: Dnes24.sk

Cieľom pochodu bolo ukázať podporu aktívnych rodičov a priateľov škôl z mestskej časti Karlova Ves a zúčastniť sa na demonštrácii na Námestí SNP, ktorú organizovala Iniciatíva slovenských učiteľov.

Pochodom ocenili učiteľov

V Karlovej Vsi sa pred 16. hodinou zhromaždilo približne sto ľudí. „Nie je to protestný pochod, od začiatku sme to vnímali ako pochod vďaky. Je to pochod rodičov, ktorí oceňujú gesto učiteľov v spoločnosti, v ktorej je málokto ochotný vyjadriť svoju nespokojnosť tým, že sa vzdá časti svojho platu,“ povedal Marcel Zajac, zvolávateľ pochodu v Karlovej Vsi.

„Štrajk je zúfalé gesto. Školstvo je hlboko poddimenzované, za 25 rokov nepodstúpilo reformu financovania. Štrajk učiteľov je vyjadrenie zúfalstva nad tým, ako školstvo v tomto štáte vyzerá. Je zúfalé, ako sa nič v školstve nemení,“ uviedol Zajac.

„Prišiel som podporiť učiteľov našej školy,“ povedal zúčastnený Peter. S úsmevom uviedol, že dážď mu nevadí, hriať ho bude na pochode dobrý pocit.

Ľudia, ktorí sa zúčastnili pochodov vďaky, ktoré išli z Karlovej Vsi, Ružinova, Petržalky a Starého Mesta sa zišli na demonštrácii na Námestí SNP.

Zelené stužky až do volieb

Námestie SNP sa začalo pomaly napĺňať o 16.45. Učitelia, rodičia, študenti aj podporovatelia štrajku prišli vyzbrojení píšťalkami, rapkáčmi aj transparentmi. Po 17. hodine boli na demonštrácii stovky ľudí.

Hneď v úvode vyzval organizátor, aby na pódium prišli premiér a minister školstva. Ani jeden sa však nezúčastnil a medzi prítomnými sa hlasno ozývalo: „Hanba, odvolať, my spolu vydržíme aj bez nich!“

„Za 26 rokov samostatného Slovenska sa v pozícii ministra školstva vystriedalo mnoho politikov. Každý z nich priniesol nejakú koncepciu, ale v konečnom dôsledku to bola antikoncepcia, ktorá zabránila počatiu moderného a efektívneho vzdelávacieho systému. Na konci tohto neplodného obdobia boli pedagogickí a odborní zamestnanci nútení pristúpiť ku krajnému riešeniu a to v podobe štrajku, pretože jedine tak môžeme poukázať na kritický stav nášho školstva,“ povedali za hlasného burácania organizátori.

Jeden z organizátorov akcie, Vladimír Crmoman z Iniciatívy slovenských učiteľov vidí v dnešnej akcii a účasti na nej dôkaz, že boj za učiteľské požiadavky je oprávnený a že je prejavom spoločného úsilia. „To spojenie je v tom, že všetkým nám záleží na budúcnosti našej krajiny a chceme, aby naše deti mali kvalitné vzdelanie,“ uviedol Crmoman.

Učiteľov na zhromaždení na Námestí SNP s názvom „Združenie rodičov a priateľov školy – ZRPŠ“ podporili aj skupiny Dorota Ideas, Longital, Saténové ruky, Vidiek, Peter Janku a Šimon Horna.

Medzi rečníkmi, ktorí sa objavili na pódiu, boli aj rodičia žiakov zo Spojenej školy na Novohradskej ulici v Bratislave, ktorí sa rozhodli vyjadriť svoju podporu učiteľským požiadavkám tým, že svoje deti nebudú počas nasledujúcich piatkov posielať do školy. Takto chcú postupovať podľa vlastných slov dovtedy, „kým vládni činitelia nezačnú konštruktívne rokovať s Iniciatívou slovenských učiteľov“. Ako povedal Štefan Dobák, jeden z iniciátorov tohto kroku, rodičia, ktorí sa pre tento prejav solidarity rozhodli sa dovtedy nepoznali.

Rodičia zároveň vyzvali všetkých, ktorí súcitia s učiteľmi, aby až do volieb nosili zelené stužky. „Zelené stužky nosia budúci maturanti po stužkovej slávnosti. Nechceme, aby táto vláda znovu zmaturovala v marci. Je to symbol dospelosti a slovenské školstvo si zaslúži už konečne dospieť,“ povedal jeden z účastníkov demonštrácie, Martin, ktorý učí trinásť rokov.

Do ostrého, časovo neobmedzeného štrajku vstúpili učitelia oficiálne 25. januára 2016. Žiadali, aby do školstva smerovalo viac peňazí a zvýšili sa platy zamestnancov škôl. Vláda však oznámila, že do volieb, ktoré sa uskutočnia v prvý marcový víkend, už nebude otázku financií otvárať. Iniciatíva slovenských učiteľov (ISU) prerušila štrajk v utorok 9. februára 2016. Učitelia prechádzajú do štrajkovej pohotovosti a od pondelka 15. februára sa vracajú do škôl. Štafetu však preberajú vysoké školy.

Alexandra Húsková a Michaela Katonová

Prečítajte si tiež: Štrajkujúcich učiteľov podporia rodičia detí na pochode vďaky

Zdroj: Dnes24 / Tasr

Pochod vďaky
18
Galéria
Foto: Michaela Katonová / Zdroj: Dnes24.sk
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM