Tomáš Stupavský Rôzne

To sa len tak nevidí! Centrom Bratislavy sa pokojne prechádzajú potkany

Hlodavce ako potkany nepatria zrovna k obľúbeným zvieratám. Niektorí ľudia z nich majú doslova panický strach. Ale čo by ste spravili ak narazíte na potkana v centre mesta? V Bratislave sa vám to pokojne môže stať!

Ilustračný obrázok k článku To sa len tak nevidí! Centrom Bratislavy sa pokojne prechádzajú potkany
Zdroj: TASR

V centre nášho hlavného mesta sú miesta, ktoré neoplývajú dokonalou čistotou a niektoré dokonca vyzerajú až nechutne. No, aby sa po chodníkoch „premávali" potkany, to už je trochu „silná káva". Niečo podobné sa vám môže stať aj na Trnavskom mýte.

Bratislavský Okrášlovací spolok na svojej Facebook stránke zverejnil video, na ktorom je detailne vidieť ako si potkany pobehujú blízko zástavky MHD.

Na to, že sa v bratislavských uliciach povaľuje hromada odpadu sme už zvyknutí, ale je predsa nemysliteľné, aby sa hlodavce, ktoré môžu prenášať nebezpečné choroby, len tak voľne vyskytovali na verejných priestranstvách. Kto je za takúto „minelu" zodpovedný? O čistotu sa musí starať mesto, ale aj samotní občania.

Dve deratizácie za rok

„Povinnosť deratizovať je upravená všeobecne záväzným nariadením hlavného mesta Slovenskej republiky Bratislavy, ktoré nariaďuje celoplošnú deratizáciu na území Bratislavy dva razy do roka a to na jar a na jeseň," uviedla pre Bratislava24.sk hovorkyňa mesta Ivana Skokanová. Podľa jej slov najbližšia deratizácia sa uskutoční od 1. do 30. apríla.

No čo robiť ak treba odstrániť hlodavcov mimo tohto termínu? Na koho sa obrátiť? Za udržiavanie čistoty nie je zodpovedné iba mesto.

V prípade, že sa vo vašom okolí objaví nebezpečný hlodavec môžete kontaktovať už spomínaný magistrát poprípade váš miestny úrad alebo konkrétnu firmu, ktorá poskytuje služby deratizácie. No nezabúdajme, že sa dá výskytu hlodavcov aj predísť.

Treba udržiavať čistotu

Regionálny úrad verejného zdravotníctva Bratislava totiž ukladá vlastníkom pozemkov a stavieb udržiavať nehnuteľnosti v čistote a sústavne odstraňovať odpady, ktoré môžu byť zdrojom obživy pre epidemiologicky závažné hlodavce a iné živočíchy.

Inak povedané každý súkromník je za čistotu vo svojom dome alebo priestoroch predovšetkým sám zodpovedný. Čiže deratizáciu musí uhradiť na vlastné náklady.

„Občania by sa mali počas celého roka snažiť udržiavať poriadok v pivničných priestoroch a v okolí obytných domov, nemali by skladovať potraviny vo dvoroch, pivniciach, či na balkónoch," povedal zamestnanec deratizérskej firmy MR Servis, ktorá pôsobí aj v Bratislave.

Kto, ale „vyčistí" priestory Trnavského mýta? Nechajme sa asi prekvapiť.

Spomínané video nájdete pod článkom.

Potkany na Trnavskom mýte
1
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM