TIPY NA TÝŽDEŇ: Električka plná kultúry, šermiari v Starej radnici aj skvelý Francúzsky deň

Počas pracovného týždňa ožije mesto zaujímavými akciami. Francúzsky deň ponúkne koncerty aj kvalitnú gastronómiu, na Bratislavskom hrade pokračujú Letné Shakespearovské slávnosti.

Električka plná kultúry

Pri budove konskej železnice, na križovatke Krížnej a Legionárskej, sa zjaví vozeň električky T3. Pri príležitosti prvého večera T3 na jej mieste odohrajú koncerty Herzog Herzog, ktorý je známy prepracovanými živými vystúpeniami a kapela Whithe. Večer zakončí DJ set BZGRL. Do plnej prevádzky vstúpi T3 – kultúrny prostriedok v septembri a odvtedy sa v ňom budú odohrávať kultúrne podujatia pravidelne.

pondelok / pri budove konskej železnice / 16:00 – 21:00 hod. / vstupné dobrovoľné

Cvičenie v záhrade

Športoví nadšenci si budú môcť bezplatne zacvičiť vo Vodárenskej záhrade na Devínskej ceste. Cvičiť sa bude od pondelka do štvrtka vždy o 18:00 hod. Stačí si priniesť karimatku. Podujatia sú organizované v spolupráci s Karloveským športovým klubom a Vodárenským múzeom.

pondelok – štvrtok / Vodárenská záhrada / 18:00 hod. / vstup voľný

Šerm v Starej radnici

Môžete sa tešiť na zábavné šermiarsko-divadelné vystúpenia, scénky, ukážky bojového umenia z obdobia gotiky, renesancie a baroka. Nebudú chýbať ani ukážky šermiarskych techník, predvádzanie chladných a palných zbraní. Pred vystúpením bude krátky pochod mušketierov ulicami mesta.

utorok / Stará radnica – nádvorie / prvé vystúpenie o 18:30, druhé o 19:15 hod.

Folk Talk

V stredu vás v letnej čitárni čaká Folk-Talk s Jurajom Drobným alebo letné literárne inšpirácie s Petrom Janků. Juraj Drobný je kňaz. Slovenskej verejnosti je však známy najmä ako moderátor televízie LUX i ako autor blogov, ktoré mu vyšli aj knižne. Je spoluautorom monografie Folk na Slovensku, kde mal na starosti oblasť gospelovej hudby. K téme inšpirácií kresťanskej literatúry mu bude sekundovať Miro Jilo (Miro Šmilňák), zakladajúci člen legendárnej kapely Metelica. V súčasnosti koncertuje najmä ako pesničkár aj pre detské publikum.

streda / letná čitáreň U červeného raka / 18:00 hod.

Francúzsky deň

Ako každý rok od roku 2011, Francúzske veľvyslanectvo, Francúzsky inštitút na Slovensku a Francúzsko-slovenská obchodná komora budú zdieľat oslavy francúzskeho štátneho sviatku s obyvateľmi slovenského hlavného mesta. Na Hlavnom námestí bude „francúzska dedina“ s približne dvadsiatimi stánkami, ktoré budú ponúkať rozličné služby a gastronómiu.

Deň spestria viaceré koncerty. Počas osláv v stánkoch po oboch stranách Hlavného námestia francúzske spoločnosti a značky budú ponúkať ochutnávku alebo predaj svojich produktov. Nezostane iba pri jedle a pití. Môžete si užiť aj bezplatné hudobné a kultúrne predstavenia. Vystúpia: Jana Gavačová, Les garçons Trottoirs a víťazi speváckej súťaže „Spievam po francúzsky“. Dámy a pánov zaujmú určite aj módne prehliadky Prêt à porter a Haute couture.

piatok / Hlavné námestie / od 17:00 do 22:00 hod. / vstup voľný

Goldies: 80s & 90s & 00s video party

Video oldies party zamerané na produkciu osemdesiatych a deväťdesiatych rokov. Goldies sa koná každý piatok večer od deviatej. Vstup len pre starších ako 21 rokov.

piatok / Luna bar hotela Kyjev / od 21:00 hod.

Klauniáda na hrade

Na nádvorí Bratislavského hradu už po 17-krát odštartovalo najväčšie a najstaršie divadelné podujatie svojho druhu na Slovensku, Letné Shakespearovské slávnosti. Až do 18. júla si môžete pozrieť hru Komédia omylov v novom preklade Ľubomíra Feldeka. Réžie sa ujal Roman Polák, hlavné postavy hrajú Robo Roth, Petra Vajdová a Martin Šalacha.

V Komédii omylov to spočiatku vyzerá na tragédiu (hneď na začiatku totiž hrozí jednej z postáv trest smrti), čoskoro sa však hra dostáva až do polohy frašky. Najmä dialógy pána a sluhu sú priam lekciami, ako by mohla vyzerať aj moderná cirkusová klauniáda. Fraška o dvoch súrodeneckých dvojiciach – identických dvojčatách – ponúka nielen závratné tempo zvratov a zábavu, ale aj dômyselnú hru s protikladmi a paradoxami, ktorú autor vždy skvelo ovládal. Rozvinul v nej aj brilantnú úvahu o vzťahoch muža a ženy, o význame ich lásky a úcty.

Komédia omylov / 5. – 18. júl / 20:30 hod. / Bratislavský hrad / vstupenky TU

Zdroj: bratislava.dnes24.sk

Odporúčame