Rôzne

Tip na výlet: Spoznajte kráľovstvo pestrých kvetov a vzácnych drevín

Arborétum Mlyňany vás očarí v každom ročnom období. Z Bratislavy ste tam autom za hodinku.

Ilustračný obrázok k článku Tip na výlet: Spoznajte kráľovstvo pestrých kvetov a vzácnych drevín
Zdroj: Facebook

Obec Vieska nad Žitavou, kde sa arborétum Mlyňany nachádza, nájdete kúsok za Nitrou v smere na Zlaté Moravce. Dostanete sa tam z Bratislavy približne za hodinu.

Krásna záhrada vám hneď po vstupe ponúkne odmenu za dlhšiu cestu. Upravený park s precízne zastrihnutými kríkmi a stovky kvitnúcich rastlín vás okamžite očaria.

Čítajte aj: Tip na výlet: Vyrazte na nenáročný cyklovýlet popri Morave

Krása spojená s históriou

Počas viac ako storočnej histórie arboréta v ňom odborníci na flóru zhromaždili viac ako 2 300 druhov vzácnych cudzokrajných drevín. Mnohé z nich majú svoj pôvod v rôznych, klimaticky odlišných, častiach sveta. Sú preto zelené počas celého roka.

Arborétum sa rozprestiera na ploche 67 hektárov v 2 katastrálnych územiach – Vieska nad Žitavou a Tesárske Mlyňany. Jeho dominantou je kaštieľ z roku1894 s nádhernou bielou vežou, ktorú postavili v roku 1905.

Park založil v roku 1892 Štefan Ambrózy-Migazzi. Zadovážil si mnohé cudzokrajné dreviny a aklimatizoval ich na naše zemepisné podmienky. Vytvoril tak nádhernú záhradu, pri prezeraní ktorej neprestanete žasnúť.

Hlavná vychádzková trasa meria až 4,5 kilometra.

Najvzácnejším stromom je 35-metrový sekvojovec mamutí a zimokvet včasný, ktorý kvitne netradične v januári. Obdivuhodné sú aj ázijské dreviny, ktoré sa okrem Ázie a arboréta Mlyňany inde nevyskytujú.

Nádhera v každom ročnom období

Nech absolvujete prechádzku po parku v akomkoľvek ročnom období, vždy vás niečim prekvapí. Záhrada je krásna aj na jeseň, keď sa vzácne stromy a kry prezliekajú do pestrých farieb.

Arborétum v súčasnosti patrí Slovenskej akadémii vied.

Informácie o cenách vstupného a otváracích hodinách nájdete TU.

Čítajte aj: Tip na výlet: Pozrite sa na Alpy z rozhľadne

Arborétum Mlyňany
1
Galéria
Arboretum Mlyňany
8
Galéria
Zdroj: Facebook
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM