Ľuba Lesná Kultúra

Tento týždeň v metropole: Dni slovenskej literatúry

Od stredy 15. októbra sa Bratislava stane na štyri dni miestom konania nultého ročníka projektu Dni slovenskej literatúry. Ten si za cieľ stanovil podporiť a propagovať slovenskú literárnu tvorbu a jej autorov. Na desiatkach podujatí sa čitatelia stretnú na besedách s autormi.

Ilustračný obrázok k článku Tento týždeň v metropole: Dni slovenskej literatúry
Zdroj: TASR

Budú si môcť kúpiť najnovšie knihy z produkcie slovenských vydavateľstiev. Svojich autorov a ich najnovšie knihy odprezentujú aj dve najväčšie vydavateľstvá na slovenskom knižnom trhu, ktorými sú Ikar a Slovart.

Vydavateľstvo Ikar

Vznikol v roku 1990. Desať nadšencov si povedalo, že na Slovensku nastal čas rozšíriť ponuku slovenských vydavateľstiev. Viacerí z tej desiatky mali skúsenosti z práce vo vydavateľstvách, tlačiarňach alebo v knižnej distribúcii. Desiati akcionári založili vydavateľstvo. Ročne vydáva priemerne 250 titulov. Domáci autori sú zastúpení približne 12 – 15 percentami.

Mária Lešková z Ikaru podčiarkla, že o niektoré knihy domícich autorov je veľký záujem. Sú to známi autori bestesellerov: Táňa Keleová-Vasilková, Andrea Coddington, Tamara Heribanová, Jozef Banáš, Jozef Karika, Andrej Štiavnický.

Najpredávanejšou je stále Táňa Keleová-Vasilková.

V súčasnosti najväčší záujem prejavujú čitatelia o román Cudzoložstvo od Paula Coelha. „Druhou najpredávanejšou je kniha Jozef Bednárik z pera Andrey Coddington,“ povedala Lešková.

Vydavateľstvo Slovart

Na slovenskom knižnom trhu pôsobí od roku 1991. Od začiatku sa snaží prinášať čitateľom knihy, v ktorých rovnako dôležitú úlohu zohráva obsah i forma, teda v ktorých sa kvalitný a náročný obsah spája s polygraficky i výtvarne bezchybnou formou. Ročne vydáva asi 230 titulov, z toho je asi 40 pôvodných diel od slovenských autorov – či už beletria, detské knihy, literatúra faktu alebo kuchárky.

Podľa vyjadrenia Saše Petrášovej ľudia čítajú slovenských autorov, pretože reflektujú témy, ktoré sa čitateľov priamo dotýkajú, alebo ich osobne poznajú. Zviditeľniť slovenských autorov pomáhajú aj literárne ocenenia alebo súťaže kníhkupectiev, akými sú napríklad „Kniha roka“.

Najobľúbenejším autorom vydavateľstva je Dominik Dán, ktorý je kráľom slovenskej detektívky. Z detských kníh je za posledný rok najpopulárnejšia Mimi a Líza od autoriek Katarína Kerekesová, Katarína Moláková, Saša Salmela.

Medzi top tituly patria aj knihy Maxima E. Matkina, cestopisy Borisa Filana alebo historické krimi romány Juraja Červenáka.

Veľký záujem zaznamala kniha Pán prsteňov od J.R.R. Tolkiena. „Stále sú veľmi populárne detektívky, mladí ľudia často siahnu po knihách v žánroch fantasy alebo sci-fi,“ podčiarkla Petrášová.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM