Alexandra Húsková Kultúra

Talentovaný Tomáš zdramatizoval Mňačkovu knihu Ako chutí moc za jeden mesiac. Má pritom len 19 rokov

Čo dokáže spraviť moc s ľuďmi je hlavnou témou známeho, kedysi zakázaného, diela Ladislava Mňačka. V Bielom divadle uviedli premiéru hry Ako chutí moc, ktorú zdramatizoval jeden z hercov - len 19-ročný Tomáš. Náročná téma, ale aj výborne zvládnuté ťažké monológy, prekvapili divákov.

Ilustračný obrázok k článku Talentovaný Tomáš zdramatizoval Mňačkovu knihu Ako chutí moc za jeden mesiac. Má pritom len 19 rokov
Zdroj: Dnes24.sk

Mať prečítané knihy Súdruh Munchhausen, Oneskorené reportáže, či Smrť sa volá Engelchen, sa počas totality považovalo za samozrejmosť a patrilo to k výbave mladého intelektuála. Mňačka označovali západní vydavatelia za „Červeného Hemingwaya“.

Tomáš Hájek má 19 rokov a v tomto roku zmaturoval na Gymnázium Hubeného v Rači-Krasňanoch. Divadelný súbor Biele divadlo navštevuje 9 rokov. Svet divadla ho očaril natoľko, že sa rozhodol ďalej študovať odbor dramaturgia na VŠMU.

„Ako chutí moc“ od Ladislava Mňačka patrí medzi povinné čítanie na stredných školách, ako sa však Tomáš priznal, vtedy dielo nečítal. Dostal sa k nemu, až keď sa v divadle rozhodovali nad výberom ďalšej hry. Keďže väčšinou sa venujú komédiám, Tomáš chcel skúsiť vážnejšiu tému. Siahol po Mňačkovi a scenár pripravil za jediný mesiac.

„Žiadny štátnik predsa nemôže zomrieť na urémiu“

„Ako chutí moc som si vybral nielen preto, že sa venuje socialistickému režimu, ale práve tomu, čo robí moc s ľuďmi,“ hovorí Tomáš.

„V tejto hre je priemerný vek hercov 16–17 rokov,“ hovorí Michal Paulovský, manažér Bieleho divadla. „Sami si ju vybrali a doslova „vydupali“. Spočiatku sme boli skeptickí, keďže ide o ťažkú tému. Obávali sme sa, ako sa tak mladým ľuďom podarí zdramatizovať autora, akým je Mňačko,“ spomína Michal Paulovský.

Čo sa stane s človekom, keď sa mu máli výška? Keď prestane veriť všetkým okrem seba? Keď zabudne na tých, ktorí si ho pamätajú ešte ako slabého? Keď stratí sám seba?

„Chcel som v hre ponechať čo najviac textov z knihy. Veci, ktoré Mňačko napísal, platia aj dnes a sú aktuálne aj pre dnešných mocných ľudí. V hre som sa snažil zvýrazniť práve tento odkaz,“ vysvetľuje Tomáš. Oceňuje, že hlavná postava v románe nemá meno.

„Tým, že autor nedal meno, ukazuje, že moc dokáže devalvovať akéhokoľvek človeka a netreba ho nálepkovať menami,“ vysvetľuje Tomáš.

Mladí herci pristupovali ku skúšaniu hry s vervou, chodili na skúšky navyše a v nedávnych horúčavách skúšali aj vonku. „Téma, ktorú Tomáš spracoval, dokázala ostatných zaujať a naštartovať. Otvorili sme im dvere, aby sa mohli prejaviť a vyšlo to. To je práve to najpodstatnejšie, keď sú mladí ľudia rozhľadení, majú chuť niečo robiť a dostanú priestor na prejavenie sa. O tom je väčšina predstavení v našom divadle,“ uviedol Michal Paulovský.

Dôkazom, že výber diela bol správny, je jeho premiéra, ktorá prekvapila a presvedčila. Talentovaný Tomáš zaujal svojím spracovaním diela, ako aj ostatní mladučkí herci svojimi výkonmi. V hre odznieva niekoľko náročných monológov, ktoré protagonisti predniesli naozaj presvedčivo.

Biele divadlo – Homo vere humanus

Biele Divadlo založila Nina Zemanová, ktorá ho stále umelecky vedie a funguje.S mladými ľuďmi pracuje už 33 rokov a začínali tam aj mnohí známi slovenskí herci. Sídli v bratislavskej Iuvente a spolupracuje s MČ Dúbravka a Bratislavským samosprávnym krajom.

„Našou snahou je dávať priestor mladým ľuďom, aby sa mohli realizovať. Sme radi, že namiesto posedávania na ulici, „posedávajú“ radšej v divadle. Divadelné umenie pomáha človeku stať sa naozaj človekom,“ opisuje divadlo Michal Paulovský.

Biele divadlo funguje ako divadelné štúdio a formou divadelných kurzov. Venujú sa deťom od približne siedmych rokov, až po dospelých. V repertoári má, okrem Mňačkovej Ako chutí moc, spracované aj ďalšie hry z povinného čítania – Matka od Júliusa Barč-Ivana a scénické čítanie Kým kohút nezaspieva od Ivana Bukovčana.

„Chceme ľuďom ukázať, že divadlo vie upútať. Spájame komické prvky, prvky histórie a originál rukopisu autora. Radi by sme spolupracovali aj so školami, aby mladí ľudia hrali aj pre ostatných mladých ľudí a inšipirovali ich,“ uzatvára Michal Paulovský.

  • Románový pamflet – Ako chutí moc, vyšiel v roku 1968. Samozrejme, keďže sa v nej našli mnohí politici a štátnici, bol v tej dobe zakázaný a ako aj ďalšie Mňačkove diela, boli vyradené z knižníc.

Prečítajte si aj: Valentína na svoje 15-te narodeniny dostala krásny dar. Vyšla jej kniha, ktorú písala štyri roky

Prečítajte si aj: Malý génius Matej má len sedem rokov. Prednášal však maturitné učivo z matematiky

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM