Ľuba Lesná Rôzne

Študenti a dôchodcovia: Od 17. novembra budete cestovať vlakmi zadarmo

Deti a študenti do 26 rokov, tiež dôchodcovia a seniori od 62 rokov budú cestovať od 17. novembra tohto roku vo vlakoch zadarmo. Vyplýva to z návrhu na realizáciu opatrení finančného, ekonomického a sociálneho balíčka vlády SR v železničnej osobnej doprave, ktorý schválila vláda.

Ilustračný obrázok k článku Študenti a dôchodcovia: Od 17. novembra budete cestovať vlakmi zadarmo
Zdroj: TASR

Podľa ministerstva dopravy si tieto novinky v osobnej železničnej doprave vyžiadajú náklady minimálne 13 miliónov eur. S tými už počíta rozpočet na budúci rok, schválený vládou minulý týždeň. Prípadné ďalšie prostriedky zabezpečí rezort dopravy v rámci svojej kapitoly.

V súvislosti s cestovaním zadarmo odhaduje ministerstvo aj zvýšený počet cestujúcich vo vlakoch, preto posilní dopravu na niektorých tratiach alebo zavedie nové vlaky.

Vlaky Železničnej spoločnosti a niektoré vlaky RegioJet

Cestovanie zadarmo sa bude týkať tých spojov, ktoré zabezpečuje štát na základe zmluvy vo verejnom záujme. To znamená všetkých vnútroštátnych spojov s výnimkou InterCity (IC) vlakov. Pôjde o vlaky štátneho dopravcu Železničnej spoločnosti Slovensko (ZSSK) a tiež spoločnosti RegioJet na trase medzi Bratislavou a Komárnom.

Deti a študenti do 15 rokov

Lístky zadarmo budú určené pre miesta v druhej triede. Nárok na ne budú mať všetky deti do 6 rokov, ktoré nebudú potrebovať žiaden lístok. Tiež študenti do 15 rokov, ktorí si budú musieť „kupovať“ takýto bezplatný lístok na preukaz. Ten im vystaví dopravca bezplatne.

Zadarmo aj študenti do 26 rokov

Zároveň budú môcť zadarmo cestovať aj študenti denného štúdia do 26 rokov, ktorí tiež budú potrebovať lístky. Kúpia si ich buď na študentské preukazy vo forme čipovej karty vydávané školami alebo na preukaz, ktorý im vystaví dopravca. Rovnako zadarmo. Cestovať bezplatne budú môcť na akýkoľvek účel a na akejkoľvek trati, čiže nielen do školy, ale aj na súkromné cesty.

Zadarmo tiež seniori od 62 rokov

Súčasne budú môcť cestovať zadarmo vo vlakoch všetci seniori, ktorí dovŕšia vek 62 rokov a všetci poberatelia dôchodkov. Jazdiť železničnou dopravou budú na lístky, ktoré získajú na bezplatne vydaný preukaz.

Pre ľudí, čo dovŕšia 62 rokov, ich vydá dopravca na základe občianskeho preukazu. Poberateľom dôchodkov zase na základ dokladov, ktoré preukazujú priznanie daného dôchodku.

„Tieto opatrenia sa týkajú vlakov, ktoré sú v režime dotovaných. Všetky nedotované, čiže IC vlaky, EC vlaky alebo nové nedotované vlakové linky, ktoré na tratiach pribudnú, týchto sa opatrenia nebudú týkať,“ spresnil minister Počiatek.

O podrobnostiach bude informovať Železničná spoločnosť

O podrobných detailoch tohto opatrenia by mala v najbližších dňoch informovať Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK). „Všetky preukazy pre cestujúcich budú vystavované bezodplatne, na základe potrebných dokladov,“ avizoval Počiatek.

Oprávnený cestujúci si podľa jeho slov bude musieť vždy zadovážiť lístok s tzv. nulovým cestovným, má sa tým zabrániť zneužívaniu systému.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM